مقالات

ریزش مو شقیقه و سریعترین راه درمان آن

ریزش مو شقیقه و سریعترین راه درمان آن

خط مو سر، چارچوب چهره هر فرد را تعیین می‌کند. زمانی که ریزش مو شقیقه و جلوی سر رخ می‌دهد، خط مو شروع به عقب رفتن کرده و ناحیه پیشانی پهن‌تر از قبل می‌شود. عقب رفتن خط مو سر، ناحیه شقیقه را درگیر می‌کند و در واقع اولین نشانه طاسی در زنان و مردان، ریزش مو شقیقه‌ ها است. زمانی که مو در ناحیه شقیقه نازک می‌شود، این مسئله نگران کننده است. چراکه راهی برای پنهان کردن آن حتی با حالت دادن مو هم وجود ندارد. همچنین اگر برای درمان ریزش مو شقیقه در زنان و مردان اقدام نشود، ممکن است ریزش مو برگشت ناپذیر باشد.در ادامه این مطلب از وب سایت استاد غزل زرگریان، بهترین سالن آرایش دائم به ترفندهای موثر برای ریزش مو شقیقه و رویش مجدد مو میپردازیم.

ریزش مو شقیقه چیست؟

ریزش مو در شقیقه یکی از اولین علائم آلوپسی آندروژنتیک یا طاسی مردانه است. در ریزش مو شقیقه‌ای، مو پشت سر شروع به نازک شدن می‌کند و اینگونه به نظر می‌رسد که ناحیه شقیقه طاس شده است. ریزش مو شقیقه ممکن است یک یا هر دو طرف را تحت تاثیر قرار دهد.  یک خط رویش مو در حال عقب نشینی معمولا همراه با ریزش مو شقیقه است. این وضعیت بیشتر از زنان بر مردان تاثیر میگذارد و با افزایش سن شدت آن بیشتر می‌شود. اگر به دنبال درمان به موقع این وضعیت نباشد، می‌تواند برگشت ناپذیر باشد.

علائم ریزش مو شقیقه در زنان و مردان چیست؟

در ادامه به علائم مرتبط با ریزش مو شقیقه اشاره کرده‌ایم:

 • کم پشتی مو
 • عقب رفتن خط رویش مو در شقیقه‌ها
 • هویدا شدن پوست سر در ناحیه شقیقه‌ها
 • آسیب مو و شکنندگی و ضعف تارهای مو

دلایل ریزش مو شقیقه ها

دلایل مختلفی مثل افزایش سن، ژنتیک یا سبک زندگی در ریزش مو شقیقه تاثیرگذار هستند و معمولا نشانه یا علامتی برای بیماری خاصی نیست. اما گاهی ممکن است که برخی مشکلات زمینه‌ای در بروز ریزش مو شقیقه نقش داشته باشند. در ادامه به مهم‌ترین علت‌های ریزش مو در شقیقه‌ها اشاره کرده‌ایم:

آلوپسی آندروژنتیک

آلوپسی آندروژنتیک یا طاسی یکی از شایع‌ترین انواع ریزش مو است که هم در زنان و هم در مردان رخ می‌دهد.

طاسی با الگوی مردانه

ریزش مو در مردان به عنوان طاسی با الگوی مردانه شناخته می‌شود و به ریزش مو شقیقه اشاره دارد. ریزش مو که از شقیقه‌ها شروع می‌شود، به تدریج به سایر قسمت‌های خط سر سرایت می‌کند و در نتیجه یک خط مو شکل M ایجاد می‌شود. ادامه این روند منجر به طاسی جزیی یا گسترده می‌شود. این نوع طاسی معمولا بخشی از روند افزایش سن به حساب می‌آید.

هرچند ممکن است در اثر برخی از عوامل تشدید شود. این عارضه حدود 50 درصد از مردان بالای 50 سال را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اما با این حال برخی از افراد در نوجوانی یا اوایل 20 سالگی خود دچار طاسی آندروژنتیک می‌شوند. در تحقیقات علمی در زمینه پوست و مو مشخص شده که الگوی طاسی با هورمون‌هایی به نام آندروژن که هم در مردان و هم در زنان وجود دارد، در ارتباط است. به گفته محققان افزایش سطح آندروژن در فولیکول‌های مو منجر به موارد زیر می‌شود:

 • چرخه رشد مو کوتاه‌تر و کم‌توانتر از گذشته می‌شود.
 • تارهای مو ظریف‌تر و طول آنها کوتاهتر از حالت اولیه خواهد شد.
 • رشد مو جدید با تاثیر بیشتری انجام می‌شود.

طاسی با الگوی زنانه از دلایل ریزش مو شقیقه زنان

طاسی الگوی زنانه نوعی طاسی آندروژنتیک است که زنان به آن دچار می‌شوند. اگرچه این عارضه در زنان معمولا باعث کم پشتی مو در ناحیه تاج سر می‌شود، اما می‌تواند باعث عقب نشینی مو از شقیقه ها شود. ریزش مو در زنان ژنتیکی است و در زنانی که به دوره یائسگی رسیده‌اند، بیشتر است.

تلوژن افلوویوم

تلوژن افلوویوم نوعی ریزش مو است که ناحیه اطراف شقیقه‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد و باعث ریزش مو در اطراف تاج سر می‌شود. در یک چرخه منظم رشد مو، فولیکول‌های مو یک دوره استراحت یا تلوژن دارند. اما در عارضه تلوژن افلوویوم چرخه طبیعی مو متوقف می‌شود و مو جدیدی برای جایگزینی مو ریخته شده وجود نخواهند داشت. این عارضه ممکن است ناشی از یک بیماری زمینه‌ای یا محرک دیگری مانند یک شرایط استرس‌زا در زندگی باشد. برخی از علت‌های بالقوه تلوژن افلوویوم عبارتند از:

 • اختلال عملکرد تیروئید
 • تب بالا
 • کمبود مواد مغذی مانند کمبود آهن
 • کمبود پروتئین در رژیم غذایی
 • تأثیر بعضی از داروها مانند رقیق‌کننده‌های خون، بتا بلوکرها و آمفتامین‌ها
 • مصرف و یا قطع مصرف قرص‌های ضدبارداری
 • زایمان و عمل جراحی
 • استرس زیاد

سندرم تخمدان پلی کیستیک از دلایل ریزش مو شقیقه زنان

سندرم تخمدان پلی کیستیک(PCOS) یک اختلال هورمونی شایع در زنان است که باعث شکل گیری کیست در تخمدان‌ها می‌شود. از آنجایی که در سندرم تخمدان پلی کیستیک تعادل هورمون‌های زنانه دچار اختلال می‌شوند، طیف وسیعی از علائم از جمله ریزش مو بروز می‌کند. بر اساس نتایج حاصل در سال 2003 ریزش مو ناشی از تخمدان پلی کیستیک ممکن است منجر به الگوهای طاسی زیر شود:

 • ریزش مو در هر دو شقیقه
 • کم پشتی مو در اطراف تاج سر
 • ریزش مو در کل سر

از جمله علائم تخمدان پلی کیستیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. قاعدگی نامنظم
 2. ناباروری
 3. آکنه
 4. مو زائد صورت یا چانه
 5. منگوله‌های پوستی زیر بغل یا اطراف گردن
 6. تیره‌تر شدن پوست زیر بغل، اطراف کشاله ران یا در چین‌های گردن
 7. افزایش وزن ناخواسته

آیا ریزش مو شقیقه ها درمان دارد؟

بله. طاسی شقیقه، طاسی قابل درمانی است. اما توصیه می‌شود قبل از اینکه دیر شود با پزشک مشورت کنید. در مراحل اولیه این احتمال وجود دارد که پیازهای مو همچنان فعال باشند. زمانی که دهانه فولیکول مو فیبروز شود، درمان غیر تهاجمی نمی‌تواند آن را برگرداند. پزشک پوست و مو ممکن است بعد از ارزیابی علت اصلی و شدت مشکل، درمانی را برای ریزش مو در شقیقه پیشنهاد دهد. همچنین پزشک ممکن است بسته به شدت ریزش استفاده از ترکیبی از داروها، ژل‌های موضعی و فوم را توصیه کند. زمانی که پزشک پوست شما علت و الگوی ریزش مو شقیقه را شناسایی کند، ممکن است روش‌های متفاوتی را به شما پیشنهاد دهد.

راه های درمان ریزش مو شقیقه

برای درمان ریزش مو در شقیقه‌ها باید به دنبال درمان پزشکی زودرس باشید، زیرا ممکن است درمان‌های خانگی موثر واقع نشوند. تشخیص به موقع و مداخله در دستیابی به نتایج درمانی بهتر کمک می‌کند. پزشک پوست و مو شما ممکن است گزینه‌های زیر را توصیه کند:

درمان پلاسمای غنی از پلاکت (PRP)

پی آر پی یک روش درمانی غیر جراحی بی‌خطر است که برای کنترل ریزش مو در شقیقه‌ها موثر است. در این روش از پلاکت‌های استخراج شده از خون بیمار برای تحریک رشد مو جدید استفاده می‌شود. این روش درمانی به طور قابل توجهی برای به تاخیر انداختن طاسی در مردان و زنان به کار می‌رود.

کاشت مو روش ساده برای درمان ریزش مو در شقیقه ها

این گزینه درمانی در مراحل اولیه قابل چشم پوشی است. زیرا احتمال بروز طاسی الگوی مردانه در سال‌های بعد وجود دارد. این روش آخرین چاره است، زمانی که هیچ روش دیگری موثر نیست.

اسکالپ سر روش سریع و فوق العاده درمان ریزش مو شقیقه

اسکالپ سر یک روش عالی برای ریزش مو در شقیقه‌ها است. با روش اسکالپ سر یا هاشور سر می‌توانید بخش‌هایی از سر که خالی هستند، مانند شقیقه را پر کنید. اسکالپ سر با استفاده از دستگاه انجام می‌شود و در واقع تکنیک شبیه سازی مو طبیعی است و منجر به پرتر دیده شدن مو می‌شود.

14 thoughts on “ریزش مو شقیقه و سریعترین راه درمان آن

 1. آواتار پرستو پرستو گفت:

  واااااایییییی کاش زودتر این مطلبو میدیدم و اینقدر سر موهای شقیقه‌ام حرص نمیخوردم. من واقعا با این مشکل درگیرم و هر کاری کردم جواب نداد. چه خوب که با اسکالپ سر تو کمترین زمان میتونم جاهای خالی سرم رو پر کنم. چه تکنیک خفنیه

  1. آواتار مرکز میکروبلیدینگ غزل زرگریان مرکز میکروبلیدینگ غزل زرگریان گفت:

   دقیقا عزیزم. فقط حتما به یک مرکز معتبر برای انجامش مراجعه کنید که مشکل ساز نشه براتون

 2. آواتار مهرسا مهرسا گفت:

  من خودم جزو افرادی بودم که به شدت از خالی شدن کف سرم رنج میبردم و همه منو از اسکالپ سر ترسونده بودن. میگفتن بعد از یه مدت خراب میشه و عوارض خیلی بدی داره. اما با تحقیقای زیادی که کردم متوجه شدم مرکز آرایش دائم خانم غزل زرگریان بدون هیچ عوارضی و با بالاترین ماندگاری هاشور کف سر را انجام میدن. دلو به دریا زدم و رفتم برای اسکالپ. واقعا الان که چندین ساله میگذره نه تنها هیچ عوارضی برام نداشته، بلکه به شدت از کار حرفه‌ای ایشون راضیم و دائم با خودم میگم کاش زودتر این مرکز را پیدا میکردم.

  1. آواتار مرکز میکروبلیدینگ غزل زرگریان مرکز میکروبلیدینگ غزل زرگریان گفت:

   خیلی مهمه که اسکالپ سر را توسط پیگمنتر متخصص انجام بدید. خیلی از افراد هستند که در مراکز نامعتبر انجام دادند و الان خیلی به مشکل خوردند. رضایتتون برای ما بزرگترین افتخار هستش

 3. آواتار پگاه پگاه گفت:

  خیلی مطلب کامل و جامعی بود. با خوندن این مطلب متوجه شدم که مشکل ریزش مو شقیقه‌ ام برای چیه. خیلی ممنونم بابت مطالب کاملتون

  1. آواتار مرکز میکروبلیدینگ غزل زرگریان مرکز میکروبلیدینگ غزل زرگریان گفت:

   نظر لطف شماست عزیزم ممنونم

 4. آواتار مریم مریم گفت:

  من جزو خانم‌هایی هستم که متاسفانه بیماری پلی کیستیک دارم و تمام روش‌های درمان ریزش مو شقیقه را امتحان کردم از PRP گرفته تا مزوتراپی و… . اما به دلیل وجود این بیماری هورمونی هیچ نتیجه‌ای نگرفتم. با خوندن این مطلب متوجه شدم بهترین راه برای منی که پلی کیستیک دارم و کناره‌های سرم به شدت خالی شده و رو مخمه هاشور تاتو اسکالپ سر. حتما بزودی این تکنیک را انجام میدم . ممنونم بابت این مطلب عالیتون

  1. آواتار مرکز میکروبلیدینگ غزل زرگریان مرکز میکروبلیدینگ غزل زرگریان گفت:

   خواهش میکنم عزیزم مطمئن باشید یکی از بهترین انتخاب هاست براتون

 5. آواتار بهار بهار گفت:

  اگه تو انتخاب مرکز خانم زرگریان شک دارید کاش می‌تونستم فریاد بزنم که ایشون چقدر تو کارشون حرفه‌ای و ماهر هستن. من چندین ساله که تو مرکز میکروبلیدینگ خانم زرگریان تو شمال تهران، تاتو کف سر یا همون اسکالپ سر را انجام دادم و واقعا راضیم. اونقدری از کارشون راضی بودم که تموم افرادی که با این مشکل سر و کار داشتند را با این مرکز آشنا کردم و تمام افرادیم که مراجعه کردند، به شدت مثل من راضی هستند.

  1. آواتار مرکز میکروبلیدینگ غزل زرگریان مرکز میکروبلیدینگ غزل زرگریان گفت:

   مرسییییی شما لطف دارید

 6. آواتار فائزه فائزه گفت:

  من یه دفعه‌ای موهام خراب شد و بشدت ریزش پیدا کرد. الانم کناره‌های سرم خالیه و من واقعا درگیرشم. هر کاریم کرد، خوب نشد. چه خوب که همه گفتین با میکرو اسکالپ سر نتیجه گرفتین. برای رزرو نوبت چجوری باید باهاتون هماهنگ شم؟

  1. آواتار مرکز میکروبلیدینگ غزل زرگریان مرکز میکروبلیدینگ غزل زرگریان گفت:

   بله عزیزم تماس بگیرید مشاورهای ما در خدمتتون هستند.

 7. آواتار فرزانه فرزانه گفت:

  امان از تیروئید که تو این موردم تاثیر داره ولی با وجود این بیماری بهترین روش برای من هاشور کف سر بود که پیش خانم غزل زرگریان تو شمال تهران انجام دادم و بشددددددددت راضیم.

  1. آواتار مرکز میکروبلیدینگ غزل زرگریان مرکز میکروبلیدینگ غزل زرگریان گفت:

   بله برای افرادی که تیروئید دارند هم تضمینی خدمات میکرو را ارائه می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *