مقالات مرکز غزل زرگریان

روانشناسی تاتو و خالکوبی

روانشناسی تاتو و خالکوبی
5
(5)

مبحث روانشناسی تاتو باتوجه به رواج فراوان آن در بین افراد مختلف و تاثیرات تتو بر سلامت روان بسیار مهم است. با توجه به ضررهای تاتو و حکم خالکوبی و تاتو در اسلام، بسیاری از افراد بدون توجه به توصیه‌ها اقدام به اینکار می‌کنند. از این‌رو علت تمایل به خالکوبی و تاتو از نظر روانشناسی بسیار مهم است. این مسئله که چه افرادی با چه روحیاتی به انجام تاتو روی می‌اورند، طرح تاتو و محل آن همگی از نظر روانشناسی و ارتباط آن با شخصیت و هویت می‌بایست بررسی شود.

از طرفی باتوجه به عوارض تاتو، انتقال هپاتیت با تاتو و سایر بیماری‌های خونی و خطرناک، افسردگی بعد از تاتو، بیماری روانی تتو و ... شناخت واقعیت‌‎های روانشناختی تاتو باید مورد توجه قرار گیرد.

در ادامه این مطلب از وبسایت مرکز غزل زرگریان، بهترین سالن آرایش دائم به دانستنی های تاتو، بهترین سن برای تاتو، چه کسانی تاتو میکنند، روانشناسی تاتو و ... خواهیم پرداخت.

علت تمایل به خالکوبی و تاتو از نظر روانشناسی

در گذشته تتو زدن و خالکوبی حکم شجاعت داشت و نمادی برای قدرت‌نمایی بود. بعدترها این امر به روش سنتی در بین بزرگان قبیله و روستا دیده می‌شد. اما امروزه تتو و خالکوبی در بین دختران و پسران به مد تبدیل شده است.

برخی متن‌های سوزناک، کمبودهای زندگی، جملات انگلیسی و .. را بوسیله سرنگ‌های رنگی در پوست حک می‌کنند. یکی از دلایل اصلی انجام تاتو در مبحث روانشناسی در تاتو می‌توان به شکایت از روزگار و شرایط موجود اشاره کرد. خالکوبی اشعار غم آلودی که نوعی اعتراض به اوضاع است در میان جوانان طرفداران زیادی پیدا کرده است. افراد مرفه نیز طرح‌های عجیب و غریبی را بر روی بدن خود تاتو می‌کنند.

برخی دلایل روانشناسی تاتو شامل احساس کمبود عزت نفس و حقارت در نوجوانان برای جلب توجه است. به گفته یکی از اعضای انجمن علمی روانشناسی بالینی ایران، این دست از نوجوانان و کودکان در جوانی به دلیل احساسات منفی مانند پوچی، اختلال در هویت، تسلط بر خشم و ... با خودزنی‌ و آسیب رساندن به خود برای زیبایی روبرو می‌شوند.

اما در کل مهم ترین دلیل جوانا و تحمل درد تاتو ناشی از ورود سوزن تاتو در لایه‌های پوست، مطرح نمودن خود است.

تاثیرات تتو بر سلامت روان 

براساس روانشناسی تاتو می‌توان گفت، تتو تاثیرات متعددی روی افراد دارد. از جمله این تاثیرات تتو بر سلامت روان به موارد زیر اشاره می‌توان کرد:

افزایش اعتماد بنفس:

تتو از نظر روانشناسان در اغلب موارد برای افزایش اعتماد بنفس اجرا می‌شود. زیرا بسیاری از افراد معتقدند با اینکار بیشتر مورد توجه قرار گرفته و جذاب بنظر می‌رسند.

کج رفتاری:

براساس آزمایشات انجام شده درباره روانشناسی تاتو، معمولا افرادی که تتوهایی با طرح‌های غیرمعمول دارند، به اختلال شخصیتی و کج رفتاری مبتلا هستند.

تک بودن و یگانگی:

اغلب افراد که تمایل به خاص بودن در میان گروه سنی خود دارند، اقدام به انجام خالکوبی روی پوست خود می‌کنند. زیرا با اینکار احساس خاص بودن می‌کنند.

جستجوی هیجان و ریسک پذیری:

اغلب افرادی که تتو با طرح‌های مختلفی روی پوست خود دارند، از نظر روانشناسی تاتو افرادی ریسک پذیر هستند.

خشم:

دکتر کربی فرل یکی از روانشناسان عصر حاضر، تتو را نوعی تهاجم غیرفعال دانسته است. چراکه برخی افراد طرح‌های خشونت‌آمیز روی بدن خود اجرا می‌کنند و از این طریق خواستار نمایش اعتراض و خشم خود به جامعه هستند.

راه‌کارهای کاهش تاثیرات تتو بر روان

پس از بررسی تاثیرات انجام خالکوبی و تتو بر روان و روانشناسی تاتو، برای کاهش این تاثیرات راهکارهای زیر ارائه می‌شود:

  • بهبود مهارت‌های اعتماد بنفس
  • تلاش در جهت رفع مشکلات روانی
  • معرفی مدگرایی به جوانان و توجه در خصوص خالکوبی
  • مشخص نمودن احساسات درونی افراد
  • بهبود روش‌های تربیت فرزندان

نکات مهم در دانستنی های تاتو

درصورتی که افراد تنها برای تنوع و رفع نواقص به انجام روش‌های تاتو صورت نظیر میکروبلیدینگ، فیبروز ابرو، تاتو لب، تاتو بدن و .. روی بیاورند باید به نکاتی توجه کنند. در مرحله اول بهترین سن برای تاتو باید درنظر گرفته شود. تاتو برای زیر ۱۸ سال تاجای امکان انجام نشود. از طرفی بسیاری از افراد به این پرسش برمی‌خورند که قبل از تاتو چه کنیم؟ در پاسخ باید گفت برای جلوگیری از بیماری‌های خطرناک از طریق خون باید به بهترین سالن ارایش دائم مراجعه کنید.

مرکز مورد نظر باید از سوزن‌های استریل شده و یکبار مصرف، تجهیزات استاندارد، مواد باکیفیت، کاغذ استنسیل تاتو و مایع استنسیل تاتو و ... استفاده کند. در انتها روانشناسی تاتو می‌توان گفت نباید نسبت به افرادی که تتو و خالکوبی انجام می‌دهند جبهه گرفت و آن‌ها را مورد قضاوت قرار داد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 5

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید