مقالات

اهدای خون و تاتو باهم در تداخل هستند؟

اهدای خون و تاتو باهم در تداخل هستند؟

افرادی که قصد دارند اهدای خون را انجام دهند، بهتر است تاتو نداشته باشند. تاتو به دلیل شکستن سد دفاعی پوست، سلامتی افراد را تهدید می‌کند و بیماری‌های عفونی و بروز حساسیت باعث انتقال بیماری‌هایی مثل ایدز می‌شود. به همین دلیل است که متخصصان پوست توصیه می‌کنند که تاتو می‌تواند عوارض و آسیب‌هایی را به همراه داشته باشد و این کار را انجام ندهید. آزمایش خون بعد از تاتو علاوه بر احتمال انتقال بیماری‌هایی مانند ایدز، عفونت‌های باکتریایی و بروز حساسیت مثل سرخی و خارش و پوسته ریزی پوست را می‌تواند به همراه داشته باشد. در ادامه این مطلب از وب سایت استاد غزل زرگریان، بهترین سالن آرایش دائم به بررسی کامل موضوع اهدای خون و تاتو میپردازیم.

خون در آزمایشگاه‌ها تولید نمی‌شود و کمبود آن برای بسیاری از بیمارستان‌ها که خود را با تعداد روزافزون بیمارانی که نیاز به تزریق خون دارند، یک امر اورژانسی است. اگر تصمیم به اهدای خون دارید و در شرف انجام این همبستگی هستید باید بدانید که همه افراد نمی‌توانند اهدای خون را انجام دهند. چراکه بیماری‌ها و عفونت‌ها از طریق خون قابل انتقال هستند.

آیا خالکوبی مانع اهدای خون می‌شود؟

برخی از افراد نمی‌توانند اهدای خون را انجام دهند. زیرا دارای آسیب شناسی خاص یا در شرایط خطرناکی هستند که هم برای سلامتی خود فرد و هم برای سلامتی گیرنده خطرناک است. اگر تاتو دارید و به اهدای خون فکر می‌کنید، احتمالا به شما گفته‌اند که نمی‌توانید این کار را انجام دهید. در واقع افرادی که تاتو می‌کنند، تحت شرایط خاصی می‌توانند اهدای خون را انجام دهند. در ادامه به محدودیت‌های اهدای خون برای افرادی که تاتو دارند اشاره کرده‌ایم. افرادی که تاتو و خالکوبی می‌کنند در معرض بیماری‌های قابل انتقال از راه خون هستند و سازمان انتقال خون تا 1 سال مانع از ورود این افراد به چرخه اهدای خون می‌شود. چراکه در تمام روش‌های تاتو ، پوست خراشیده شده و رنگ تاتو وارد پوست می‌شود.

البته لازم است بدانید که سازمان خون به دلیل خطراتی مثل استفاده از رنگ‌های غیر بهداشتی، سوزن تاتو تاریخ مصرف گذشته و تجهیزات غیر استریل شده تاکید دارد که تاتو باعث انتقال بیماری‌های قابل سرایت از راه خون می‌شود. سازمان اهدای خون با استفاده از عمل PRP متوجه خواهد شد که آیا فرد انتقال دهنده خون به مراکز بهداشتی مراجعه کرده است؟ و آیا آن مرکز از وسایل یکبار مصرف و بهداشتی استفاده کرده است؟ به این ترتیب اگر پاسخ این سوالات مثبت باشد، سازمان اهدای خون هیچ منعی ایجاد نمی‌کند. بنابراین برای انجام خدمات تاتو و آرایش دائم، بهترین سالن آرایش دائم را انتخاب کنید تا از اهدای خون منع نشوید.

شرایط اهدای خون

اهدای خون یک مورد نشان دهنده همبستگی می‌باشد. اما نه تنها برای اهدا کننده خطراتی به همراه دارد. بلکه از طریق خون، خطر سرایت ناشی از عفونت‌ها و بیماری‌ها برای فرد دریافت کننده خون بیشتر می‌شود. به همین دلیل است که سازمان اهدای خون تنها برای افرادی که واجد شرایط زیر باشند، اهدای خون را در نظر گرفته است:

 • بین سن 18 تا 60 سال
 • وزن کمتر از 50 کیلوگرم
 • وضعیت سلامتی خوب
 • سبک زندگی سالم و عدم وجود رفتارهایی که سلامت اهدا کننده یا گیرنده را به خطر می‌اندازد.

برای اینکه واجد شرایط اهدای خون باشید باید توسط پزشک ارزیابی بالینی و آزمایش‌های آزمایشگاهی مانند آزمایش خون برای تایید وضعیت سلامتی و عدم وجود خطرات ناشی از سبک زندگی ناسالم انجام شود. گاهی پزشک تشخیص می‌دهد که فرد از اهدای خون برای همیشه محروم باشد. در این شرایط ممکن است آن خطر با گذشت زمان از بین نرود. این مورد مربوط به آسیب شناسی‌های مداوم مثل هپاتیت C، هپاتیت B، HIV و سیفلیس یا رفتارهای پرخطر (الکلیسم مزمن، رفتارهای جنسی بی بند و بار) است. گاهی هم پزشک تشخیص می‌دهد که فرد به طور موقت از اهدای خون محروم باشد.

در این مورد پزشک تشخیص داده که خطر با گذشت زمان کاهش می‌یابد. این موارد عبارتند از: بیماری های عفونی (مانند مونونوکلئوز، آنفولانزا و بیماری های گرمسیری)، بارداری، واکسیناسیون، مصرف داروها یا آلرژی های جدی. تاتو بدن و آرایش دائم مثل فیبروز ابرو و… هم جزو این دسته قرار دارند. فردی که تاتو دارد بعد از 4 ماه به شرط مراجعه به بهترین مرکز فیبروز ابرو در تهران و استفاده از تجهیزات استریل می‌تواند بدون هیچ خطری برای گیرنده، خون اهدا کند. پس این گفته که بعد از تتو امکان خون دادن وجود ندارد، به طور کامل صحیح نمی‌باشد.

اهدای خون و آزمایش خون بعد از تاتو چگونه است؟

افراد دارای تاتو برای مدت معینی نمی‌توانند خون اهدا کند. چراکه ممکن است خون در طول فرآیند تاتو آلوده شده باشد. در واقع باید در نظر داشته باشید که پوست و غشاهای مخاطی اولین سد دفاعی بدن در برابر تهاجمات خارجی ویروس‌ها و باکتری‌ها را تشکیل می‌دهند. در زمان اجرای تاتو، پوست با یک سوزن تاتو سوراخ می‌شود و اگر سوزن استریل نباشد ممکن است برخی از بیماری‌ها مثل HIV، هپاتیت B و هپاتیت C در حین انجام تاتو متنقل شوند. این عفونت‌ها ویروسی هستند و منجر به آلودگی خون می‌شوند. بنابراین حتما باید قبل از اهدای خون، آزمایش خون بعد از تاتو را انجام دهید تا از سالم بودن خود مطمئن شوید.

نتیچه گیری کلی

اگر قصد دارید تا تتو و انواع خدمات آرایش دائم را انجام دهید حتما به سالن‌های معتبر و دارای تاییدیه مراجعه کنید. همچنین مطمئن شوید که آن سالن از وسایل کاملا بهداشتی و تمیز و استرلیزه در زمان تتو استفاده می‌کند. به این ترتیب می‌توانید عوارض تاتو مثل اهدای خون را تا حد ممکن کاهش دهید.

6 thoughts on “اهدای خون و تاتو باهم در تداخل هستند؟

 1. آواتار محدثه محدثه گفت:

  من پیش خانم زرگریان فیبروز ابرو انجام دادم و اتفاقا بعدش میخاستم اهدای خون انجام بدم. با آزمایشاتی که انجام دادم متوجه شدم که سوزن‌های استفاده شده، کاملا استریل و ضد عفونی شده بودند. خانم غزل زرگریان واقعا از بهترین وسایل و جدیدترین متدها استفاده می‌کنند و بی شک بهترین مرکز فیبروز ابرو در تهران هستند.

  1. آواتار مرکز میکروبلیدینگ غزل زرگریان مرکز میکروبلیدینگ غزل زرگریان گفت:

   بله عزیزم. تمامی تجهیزاتی که ما استفاده می کنیم استریل و یکبار مصرف هستند.

 2. آواتار باران باران گفت:

  در کل اگر جزو افرادی هستید که اهدای خون انجام میدین اگه برای تاتو و بلید ابرو به یه مرکز معتبر مراجعه کنید تو اهدای خون هیچ مشکلی براتون پیش نمیاد. اصلا نگران نباشید.

  1. آواتار مرکز میکروبلیدینگ غزل زرگریان مرکز میکروبلیدینگ غزل زرگریان گفت:

   دقیقااا همین طوره

 3. آواتار مهسا مهسا گفت:

  من که فقط تنها فکر و ذهنم استریل بودن تجهیزات و تخصص پیگمنتر بود. خیلی تو این زمینه هم تحقیق کردم و متوجه شدم خانم غزل زرگریان بهترینن تو ایران و واقعا هم همین طوره. خداروشکر که افرادی مثه خانم زرگریان تو ایران هستند و تخصص و دانش بالایی دارند.

  1. آواتار مرکز میکروبلیدینگ غزل زرگریان مرکز میکروبلیدینگ غزل زرگریان گفت:

   بله عزیزم ما تمام تجهیزات را برای شما استریل می کنیم و همیشه از تجهیزات یکبار مصرف استفاده می کنیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *