مقالات مرکز غزل زرگریان

درمان اسکار صورت و معرفی 2 روش برای درمان آن

درمان اسکار صورت و معرفی 2 روش برای درمان آن
1
(2)

درمان اسکار صورت یکی از دغدغه‌های افرادی است که به دلایل گوناگون دچار فرورفتگی پوستی به دلیل وجود آکنه، جوش یا زخم شده‌اند. اسکار صورت یکی از عارضه‌های پوستی است که به شدت در زیبایی افراد تاثیرگذار است. اما خوشبختانه امروزه روش‌های مختلف درمان اسکار فرورفته صورت ابداع شده است.

برخی از این روش‌های درمان قطعی اسکار جوش اثربخشی مناسبی دارند و برخی دیگر در درمان اسکار برجسته کند عمل می‌کنند و چندان تاثیر گذار نیستند. برخی از بهترین روش درمان جای اسکار شامل درمان های تزریقی، درمان های جراحی و درمان‌های موضعی هستند. البته درمان اسکار جوش به شدت و محل اسکار نیز بستگی دارد. علاوه‌بر آن می‌توان با روش‌های درمان خانگی اسکار فرورفته در کم رنگ شدن آثار این عارضه تاثیر گذاشت.

برخی از روش‌های درمان خانگی اسکار صورت شامل استفاده از مواد گیاهی مانند عسل، آلوئه ورا، سرکه سیب، روغن نارگیل و … می‌باشد. اما اگر به دنبال درمان قطعی اسکار جوش در مدت زمان کمی هستید، می‌توانید از روش‌های میکرونیدلینگ، ابریژن، جراحی، تزریق ژل، لایه برداری شیمیایی و … استفاده کنیدو در هر حال روش‌های درمانی زیادی برای بهبودی اسکار وجود دارد که باید براساس نوع اسکار انتخاب شود.

در ادامه این مطلب از وب سایت سالن زیبایی غزل زرگریان قصد داریم به دلایل ایجاد اسکار صورت، انواع آن و روش‌های درمان اسکار فرورفته صورت بپردازیم.

اسکار صورت چیست؟

اسکار صورت چیست؟

اسکار صورت در بیانی ساده‌تر به جای زخم گفته می‌شود. هنگامی که زخم صورت یا زخم تاتو بهبود میابد، احتمال دارد به اسکار تبدیل گردد. معمولا زخم‌های عمیق امکان تبدیل شدن به اسکار را دارند. با توجه به آنکه اغلب زخم‌های صورت در معرض محیط هستند، زخم‌های این ناحیه دیرتر بهبود یافته و محافظت از آن‌ها نیز نسبت به دیگر نقاط بدن دشوارتر است. از این رو این ناحیه مستعد درگیر شدن با اسکار است که سبب ناراحتی بسیاری از افراد می‌شود.

زمانیکه از لایه های پوست، لایه درم آسیب ببیند، بدن اقدام به درمان خود می‌کند. بدین صورت که برای ترمیم ناحیه آسیب دیده الیاف کلاژن تشکیل داده و جای زخم را می‌پوشاند. در این حالت برآمدگی یا فرورفتگی صورت افراد را دچار نارضایتی می‌کند بصورتی که این افراد در میکاپ و آرایش عروسکی، آرایش اداری و هر نوع میکاپی سعی در پوشاندن این نواحی با کرم پودر خوب می‌کنند.

اما برای درمان قطعی اسکار جوش باید روش‌های درمانی ویژه‌ای را در پیش گرفت تا آثار این عارضه پوستی از بین برود. خوشبختانه روش‌های زیادی برای درمان اسکار فرورفته صورت بوجود آمده‌اند که ما در ادامه این مطلب تصمیم به معرفی آن‌ها داریم.

علت ایجاد اسکار صورت

علت ایجاد اسکار صورت

اسکار واکنش طبیعی پوست به آسیب وارد شده است که به صورت تغییر رنگ و قرمزی خود را نشان داده و به مرور به سفیدی یا به صورت فرورفتگی یا برآمدگی درمی‌آید. پوست به دلایل گوناگونی همچون جراحی، بریده شدن، عوارض تاتو و ... دچار زخم‌های سطحی خواهد شد.

بعضی از این زخم‌های پوستی به مرور زمان و با انجام روتین مراقبت از پوست بهبود میابند و اثری از آن‌ها روی پوست باقی نخواهد ماند. اما برخی دیگر حتی بعد از بهبود و با گذشت زمان با ایجاد اسکار صورت جایشان بر روی پوست باقی می‌ماند.

درصورتی که زخم و آسیب پوستی سطحی باشد، بدن پوست جدیدی ایجاد می‌کند و ناحیه آسیب دیده و زخم را محو می‌کند. اما اگز شدت جراحت به صورتی باشد که به لایه عمیق‌تری از پوست صدمه زده باشد، بدن برای ترمیم زخم پوست ضخیم‌تری بوجود آورده که این بافت ضخیم‌تر تبدیل به اسکار می‌شود.

برای شروع درمان اسکار صورت فرورفته باید به شدت اسکار و نوع آن توجه شود. شدت اسکار به شدت زخم و سرعت بهبود آن بستگی دارد. در اغلب مواقع اگر زخم کوچک بوده و سریع بهبود یابد،در ناحیه زخم رسوب کلاژن کمتری وجود خواهد داشت. از این رو زخم قابل توجه و مشخص نخواهد بود. با این وجود، بسته به سن و ناحیه بدن شما، جای زخم می‌تواند متفاوت باشد.

روش های جلوگیری از ایجاد اسکار صورت

روش های جلوگیری از ایجاد اسکار صورت

برای عدم نیاز به درمان اسکار فرورفته صورت بهتر است ابتدا به فکر روش‌های پیشگیری از این عارضه باشید. در برخی مواقع برخی افراد به علت آلرژی به جوهر تاتو و انجام آرایش دائمی صورت مانند میکروبلیدینگ، هاشور ابرو، شیدینگ ابرو، سایه ابرو دائمی و ... دچار زخم تاتو و عارضه‌های پوستی مانند جوش زدن بعد از تاتو ابرو و اسکار صورت می‌شوند.

افرادی نیز که به دلیل موارد منع تاتو از انجام آرایش دائمی منع می‌شوند، در صورت انجام ممکن است دچار این عارضه شوند و به دنبال درمان اسکار صورت باشند.

برای جلوگیری از نیاز به درمان جای جوش و جای زخم و درمان اسکار جوش بهتر است از زخم‌های ایجاد شده مراقبت صحیحی شود تا به اسکار تبدیل نشوند. تمیز نگه داشتن زخم، بخیه مناسب در زخم‌های عمیق، عدم شستشوی زخم با آب‌اکسیژنه، پانسمان مناسب زخم، تعویض مرتب پانسمان، استفاده از وازلین و کرم ترمیم کننده میموزا سی گل و .. از جلوگیری از ایجاد اسکار موثرند.

درصورت ایجاد اسکار نیز باید برای درمان اسکار صورت از روش‌های درمان خانگی اسکار صورت و درمان قطعی اسکار جوش با روش‌های پزشکی بهره برد.

انواع اسکار پوستی

اسکار صورت بسته به نوع و شدت زخم و همچنین سرعت بهبود به انواع زیر تقسیم می‌شوند:

اسکار آتروفیک

این نوع زخم‌ها هنگامی ایجاد می‌شوند که پوست شما توانایی بازسازی بافت را نداشته باشد و سبب ایجاد اسکار نامتعادلی گردد. این نوع اسکار اغلب مانند مناطق فرورفته بر روی پوست نشان داده خواهند شد. اسکارهای ناشی از آبله مرغان و آکنه، بهترین نمونه اسکارهای آتروفیک هستند.

اسکار انقباض

این انواع اسکار پوستی هنگامی ایجاد یم‌شود که پوست درحال بهبودی بعد از سوختگی می‌باشد. اسکار انقباضی سبب سفت شدن پوست و محدودیت حرکت می‌شود. این زخم‌ها درصورت عمیق‌تر شدن روی عضلات و اعصاب نیز تاثیر می‌گذارند.

اسکار کلوئید

زخم های کلوئیدیبه دلیل تولید بیش از حد بافت‌ها در ناحیه زخم بوجود می‌آیند. این زخم‌ها برجسته، تیره‌تر و پف کرده از پوست ناحیه اطراف هستند. اسکارهای کلوئیدی از محل آسیب اصلی فراتر هستند و اغلب در افرادی با رنگ پوست تیره مشاهده می‌شوند.

اسکار هایپرتروفیک

این انواع اسکار پوستی تا حدودی به اسکارهای کلوئیدی شباهت دارند با این تفاوت که از محل آسیب فراتر نمی‌روند. زخم‌های هیپرتروفیک هنگامی بوجود می‌آیند که با التیام پوست، بافت بیش از اندازه در محل آسیب تولید گردد. این نوع اسکار پوستی نیز دارای ظاهری تیره هستند.

انواع روش های درمان اسکار صورت

برای درمان اسکار صورت و درمان اسکار برجسته روش‌های گوناگونی وجود دارند. در برخی موارد فرد با استفاده از روش‌های درمان خانگی اسکار صورت مانند کرم حذف اسکار فرو رفته می‌تواند انواع اسکار پوستی را تا حدودی درمان نموده و محو کند.

اما برای درمان قطعی اسکار جوش می‌توان از درمان‌های پزشکی نیز استفاده نمود.

در هر دو حالت درمان خانگی اسکار فرورفته و بهترین روش درمان جای اسکار پزشکی، باید به شدت و نوع اسکار توجه نمود. در ادامه به روش‌های درمان اسکار صورت اشاره می‌کنیم:

روش های پزشکی درمان قطعی اسکار جوش

یکی از انواع روش‌های درمان اسکار صورت استفاده از روش‌های پزشکی است که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • آر اف فرکشنال: در این روش درمان اسکار صورت، پوست در اثر سوزن‌هایی با فشار بیشتر تحریک و به کلاژن سازی می‌پردازد.
 • کراس: کراس یکی از روش‌های درمان اسکار جوش برای انواع اسکار پوست آتروفیک یا فرورفته است. این روش درمان اسکار فرورفته صورت زیر نظر پزشک با مقدار کمی اسید انجام می‌شود که طی آن اسکار سفید به شکل زخم درآمده و در ادامه با کلاژن سازی پوست شفاف و سالم جایگزین خواهد شد.
 • ابریژن: در این روش درمان اسکار صورت از دستگاه‌های مختلف برای لایه برداری پوست استفاده می‌شود. دستگاه‌هایی نظیر هیدرودرم ابریژن، دستگاه دستی نوک الماسی و کریستال میکرودرم ابریژن و ... سبب درمان اسکار برجسته می‌شوند.
 • تزریق ژل هیالورونیک اسید و چربی: برای درمان قطعی اسکار جوش می‌توان از تزریق ژل جای جوش را بالا آورد و با پوست آن را هم سطح نمود.
 • لایه برداری شیمیایی: با استفاده از کرم حذف اسکار فرو رفته و سرم‌ها می‌توان از طریق لایه برداری پوست سبب درمان اسکار صورت شد. البته این روش اغلب برای درمان اسکار جوش خفیف در لایه خارجی پوست بکار می‌رود.
 • رتینوئیدها: این مواد مانند رتینول داروهایی هستند که با تسریع تولید سلولی باعث کاهش لکه صورت، پوسته پوسته شدن پوست صورت و از درمان اسکار جوش و آکنه می‌شوند.
 • سابسیژن: این روش درمان اسکار صورت با قطع اتصالات اسکار باعث از بین رفتن انواع اسکار آتروفیک یا فرورفتگی می‌شوند.
 • لیزردرمانی: برای کاهش و درمان اسکار صورت ناشی از عمل جراحی از لیزر درمانی استفاده می‌شود. این روش درمان اسکار برجسته علاوه بر از بین رفتن جای اسکار سبب کاهش سفتی، التهاب، خارش و تورم آن می‌شود.
 • جراحی: برای درمان قطعی اسکار جوش در این روش، بافت اسکار را با جراحی قطع می‌کنند.
 • میکرونیدلینگ: برای درمان اسکار صورت یکی از روش‌ها میکرونیدلینگ صورت است که در آن با وارد کردن سوزن‌هایی نازک پوست تحریک و شروع به کلازن سازی می‌کند.

روش‌ های درمان خانگی اسکار صورت

علاوه بر روش‌های درمان قطعی اسکار جوش و درمان اسکار فرورفته صورت پزشکی در زیر به برخی روش‌های آسان‌تر برای درمان اسکار صورت اشاره می‌کنیم. روش‌های درمان خانگی اسکار فرورفته نیز می‌توانند در کاهش آثار این عارضه موثر واقع شوند:

 •  آلوئه ورا: استفاده موضعی از آلوئه ورا براساس برخی مطالعات می‌تواند سبب درمان اسکار صورت و تعدیل التهاب آن شود و اندازه آن را کاهش میدهد.
 • عسل: عسل یکی از روش‌های درمان خانگی اسکار فرورفته است که از ایجاد بیش از حد آن جلوگیری می‌کند.
 • روغن نارگیل: استفاده از روغن نارگیل یکی از روش‌های درمان خانگی اسکار صورت است که سبب بهبود سریع زخم پوستی و کاهش احتمال ایجاد اسکار می‌شود.
 • سرکه سیب: این ماده به دلیل وجود اسیدهای لاکتیک و استیک در لایه برداری شیمیایی برای محو نمودن آثار جای آکنه استفاده می‌شود.
 • روغن دانه گل رز: این روغن علاوه‌بر کاهش مشکلات پوستی، سبب بهبود تاثیر استرس بر پوست و چین و چروک و زخم‌ها می‌شود و در بهبود اسکارهای بعد از جراحی نیز عملکرد عالی دارد.
 • اسانس هلی کریسوم: یکی از روش‌های درمان اسکار صورت است کهبا جلوگیری از تشکیل کلاژن III سبب مهار مولکول های مرتبط با بازسازی بافت می‌شود.
 • روغن درخت چای: این روغن علاوه بر کاهش سطح کلاژن III در بافت اسکار سبب تقویت مژه و رشد سریع ابرو نیز می‌شود.

آیا اسکراب سبب درمان اسکار صورت می شود؟

اسکراب یکی از روش‌های درمان خانگی اسکار صورت با لایه برداری از پوست است که بافت مرده را لایه برداری نموده و لایه‌های جدیدی به سطح ایجاد می‌کند. علاوه‌بر کلاژن سازی و زیبایی پوست برای کاهش اسکار سطحی و خفیف مناسب است.

آیا می توان بر روی اسکار صورت تاتو ابرو انجام داد؟

درحالت کلی بهتر است پیش از درمان اسکار صورت، روی اسکار تازه تاتو انجام نداد. زیرا انواع اسکار پوستی حساس هستند. اما در صورتی که تصمیم به انجام این کار دارید می‌توانید به مرکز تخصصی غزل زرگریان مراجعه کنید و با مشورت با مسترهای باتجربه این کار را انجام دهید.

 

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 1 / 5. تعداد آرا: 2

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.