مقالات مرکز غزل زرگریان

نیدل استیک شدن بدون خونریزی و با خونریزی چیست؟

نیدل استیک شدن بدون خونریزی و با خونریزی
5
(4)

یکی از عوامل خطرناک در زمان اجرای تاتو، میکروبلیدینگ، ریموو تاتو و ... نیدل استیک است. هر نوع سوراخ شدن پوست بوسیله سوزن تاتو یا جسم نوک تیز به صورت تصادفی، نیدل استیک گفته می‌شود. با توجه به احتمال انتقال ایدز با نیدل استیک، احتمال انتقال هپاتیت با نیدل استیک، رابطه نیدل استیک شدن با هپاتیت ب و خطرات جدی آن، رعایت پروتکل نیدل استیک و اقدامات پس از نیدل استیک شدن اهمیت فراوانی دارد.

در زمان اجرای تاتو در صورت ورود سوزن آلوده به خون و ترشحات بدن مشتری به پیگمنتر ممکن است، نیدل استیک سطحی، نیدل استیک شدن بدون خونریزی و حتی نیدل استیک شدن با خونریزی برای پیگمنتر اتفاق بیافتد. این اتفاق ممکن است حین جدا کردن سوزن از دستگاه تاتو، تزریق رنگدانه و ... رخ دهد.

 

برای اقدامات پس از نیدل استیک شدن مهم ترین چیز حفظ آرامش پیگمنتر و انجام کار صحیح بعنی شستشوی محل است.در ادامه این مطلب از وب سایت مرکز غزل زرگریان، به پرسش‌های شما از قبیل نیدل استیک چیست؟ نیدل شدن چیست؟ بعد از نیدل استیک شدن چه کنیم؟ و اقدامات بعد نیدل استیک شدن خواهیم پرداخت.

مدیریت مواجهه با نیدل استیک و روش‌های مراقبت از آن

در پاسخ به این پرسش که نیدل‌ استیک شدن به چه معناست؟ یا نیدل شدن یعنی چه؟ باید گفت نیدل شدن یا needle stick ، یکی از عوامل خطرناک و تهدید کننده در زمینه ریموو تاتو، میکروپیگمنتیشن و… است. نیدل استیک شدن بدون خونریزی و با خونریزی در زمان‌های مختلفی از کار ممکن است رخ دهد.

برای مثال این اتفاق ممکن است زمانی که پیگمنتر بخواهد تزریق رنگدانه‌ها را انجام دهد رخ دهد. یا شاید هم در زمان جدا کردن سوزن از دستگاه تاتو و دور انداختن سوزن این اتفاق ممکن است بیفتد.

در صورت نیدل استیک شدن چه باید کرد؟ در کل باید اقدامات پس از نیدل استیک شدن را بدانید و راه‌های مراقبت از آن را بلد باشید.
زخم‌هایی که با سوزن تاتو چند سر یا سوزن میکروبلیدینگ ایجاد می‌شوند نسبت به زخم‌هایی که با سوزن تک سر ایجاد شده‌اند به مراقبت‌های بیشتری نیاز دارند. ممکن است که نیدل شدن بدون خونریزی یا نیدل شدن سطحی و یا با خونریزی ضعیف باشد. گاهی ممکن است برش عمیقی با سوزن‌های میکروبلیدینگ ابرو به پوست وارد شود.

به همین دلیل باید حتما بخیه انجام شود. زمانی که این اتفاق برای شما رخ داد طبق مراحل زیر عمل کنید:

 1. به هیچ عنوان زخم را فشار ندهید. چون بعد از اینکه فشار را رها کنید یک خلا نسبی در پوست ایجاد می‌شود. به همین دلیل خون به درون عروق پوستی نفوذ پیدا می‌کند.
 2. محل زخم را زیر شیرآب نگهدارید و نگذارید خون جاری شود.
 3. سپس محل زخم را با آب و صابون به آرامی به مدت 3 الی 5 دقیقه بشویید.

اقدامات پس از نیدل استیک شدن چیست؟

بعد از اینکه این اتفاق برای شما رخ داد باید به زخم تاتو اهمیت زیادی دهید تا زخم شما عفونت نکند. از جمله راه‌هایی که باید در مدیریت مواجه با نیدل استیک و اقدامات بعد از نیدل استیک شدن انجام دهید عبارت است از:

 • محل زخم را با صابون و آب فراوان به مدت 15 دقیقه بشویید. از فشار دادن یا ماساژ دادن زخم خودداری کنید. فقط باید محل زخم را را به مدت 15 دقیقه زیر آب بگیرید.
 • به اورژانس مراجعه کنید و فرآیند درمان را شروع کنید. اگر اورژانس داروی خاصی برای شما تجویز نکرد به درمانگاه‌های عفونی مراجعه کنید. درمانگاه‌های عفونی قرص‌هایی برای شما تجویز می‌کنند که اگر آنها را مصرف کنید از خطر ابتلا به ویروس ایدز در امان هستید.
 • حتما بعد از این اتفاق، آزمایش دهید. ساده‌ترین راه برای متوجه شدن بیماری، دادن آزمایش است. اگر مشتری شما به هیچ بیماری مبتلا نباشد شما از خطر ابتلا به بیماری در امان هستید.

خطرات نیدل استیک شدن بدون خونریزی

نیدل شدن بدون خونریزی و یا خونریزی کمی اتفاق می‌افتد که باعث عوارض جبران ناپذیری مثل ایدز، هپاتیت B و هپاتیت C و یا سایر بیماری‌های عفونی می‌شود. با نیدل استیک شدن بدون خونریزی یا نیدل استیک سطحی، فرد تا آخر عمر با مشکلاتی مواجه می‌شود.

شیوع این عارضه با عوامل مختل‌کننده تمرکز شامل شلوغی، حجم کاری، شیفت کاری، حواس‌پرتی، عجله کردن، خستگی و ناکافی بودن آموزش و کم تجربگی ارتباط مستقیم دارد. با وقوع Needlestick بزرگترین نگرانی که وجود دارد بیماری‌های زیر است:

نیدل استیک شدن بدون خونریزی

هپاتیت B

یکی از بیماری‌های ویروسی که کبد را هم درگیر می‌کند بیماری هپاتیت B است. این بیماری با احتمال 30 درصد در زمان Needlestick شدن ممکن است اتفاق بیفتد. از جمله علائم نیدل استیک شدن با هپاتیت ب عبارت است از:

 •  احساس خستگی مفرط
 •  تب خفیف
 •  سردرد
 • کاهش اشتها
 •  استفراغ
 •  اسهال
 •  یبوست
 • درد عضلات و مفاصل
 •  کهیر

اما متاسفانه بسیاری از مبتلایان به این بیماری بدون علامت هستند.

نیدل استیک شدن با خونریزی

هپاتیت C

این بیماری مثل یک سرماخوردگی معمولی است ولی حیات بیمار را به خطر می‌اندازد. این بیماری به تدریج به کبد بیمار آسیب زیادی وارد می‌کند. حتی ممکن است این بیماری به مرور زمان به سرطان تبدیل شود.

از جمله علائم این بیماری عبارت است از:

 •  تهوع
 •  استفراغ
 •  اسهال
 • بی‌اشتهایی
 •  کاهش وزن
 •  زردی یا یرقان
 •  خارش پوست

در موارد پیشرفته فرد دچار هپاتیت مزمن، التهاب و سرطان کبد می‌شود. احتمال ابتلا به هپاتیت C در زمان Needlestick شدن بین 3 تا 5 درصد است.

ایدز

ویروس HIV باعث کاهش توانایی سیستم ایمنی بدن می‌شود. به‌طور کلی با این بیماری کل سیستم دفاعی بدن به خطر می‌افتد. احتمال انتقال ایدز با نیدل استیک شدن با سرنگ انسولین و ...، حدود 8 درصد است.

راه‌های جلوگیری از نیدل استیک سطحی و رعایت پروتکل نیدل استیک

پیگمنتر باید آموزش‌های بهداشتی و اقدامات عملی مانند واکسیناسیون(واکسن کزاز، هپاتیت و..) را انجام دهد. یکی دیگر از راه‌های جلوگیری از این اتفاق این است که حتما سوزن تاتو باید ضدعفونی شود.

چراکه ایجاد زخم با سوزن استرلیزه شدن هیچ خطری برای مشتری ندارد. اما در صورتی که سوزن ضدعفونی نشده باشد خطراتی مانند ابتلا به ویروس هپاتیت بی (HBV)، هپاتیت سی (HCV)، اچ آی وی (ایدز یا HIV) مشتری را تهدید می‌کند.

ایدز و هپاتیت C واکسنی ندارند، اما هپاتیت B واکسن دارد و باید پیگمنتر حتما آن را تزریق کرده باشد. می‌توانید برای پیشگیری از ورود سوزن به پوست از لوله‌های آزمایش در جا لوله‌ای قبل از تزریق نمونه، استفاده کنید. به طور کلی راه‌های جلوگیری از نیدل شدن سطحی این است که طبق فلوچارت نیدل استیک شدن، پروتکل نیدل استیک زیر را رعایت کنید:

 •  مراقبت پیگمنتر در زمان نصب سوزن بر روی دستگاه میکروپیگمنتیشن یا تاتو
 •  دقت و مراقبت زیاد پیگمنتر در زمان کار
 • در زمان باز کردن سوزن باید دقت زیادی داشت.
 • حتما در زمان جمع و جور کردن میزکار باید مراقب باشید.
 • در زمان انداختن سوزن به سیفنی باکس (Safety Box) مراقب باشید.
 • حتما از دستکش مشکی تاتو یا دستکش‌های ضخیم استفاده کنید. این نوع دستکش‌ها، برخورد سوزن به پوست را کم می‌کنند.
 • پیگمنتر باید از کفش‌های جلو بسته در زمان کار استفاده کند.

با این وجود اگر بازهم از مبتلا شدن به ایدز ترس دارید می‌توانید قرص‌های مخصوص HIV را مصرف کنید. این نوع قرص‌ها تا ۷۲ ساعت بعد، شما از مبتلا شدن به ویروس ایدز محافظت می‌کند. چنانچه این اتفاق برای شما افتاد کاملا خونسرد باشید و آرامش خود را حفظ کنید. سپس به بیمارستان مراجعه کنید.

نیدل استیک در تزریق عضلانی به چه صورت است؟

نیدل استیک شدن با سرنگ انسولین و تزریق عضلانی از نگرانی‌های جدی کادر درمانی و پرستاران می‌باشد. برای جلوگیری از این اتفاق باید در شرایط مناسب روی بیمار تزریق انجام گیرد. همچنین می‌توان با استفاده از دستکش‌های ضخیم از فرو رفتن سوزن در دست جلوگیری کرد.

بعد از نیدل استیک شدن چه کنیم؟

بعد از این اتفاق باید آرامش خود را حفظ نموده و موضع را 15 دقیقه با آب و صابون فراوان بشورید. از فشردن موضع خودداری نموده و اقدامات گفته شده در متن را انجام دهید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 4

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

10 thoughts on “نیدل استیک شدن بدون خونریزی و با خونریزی چیست؟

 1. آواتار پانته آ پانته آ گفت:

  فرق نیدل استیک شدن با خونریزی و نیدل استیک شدن بدون خونریزی چیه؟؟؟

  1. آواتار مرکز میکروبلیدینگ غزل زرگریان مرکز میکروبلیدینگ غزل زرگریان گفت:

   عزیزم داخل مقاله براتون دقیق توضیح دادیم در ارتباط با این موضوع

 2. آواتار تابنده تابنده گفت:

  برای پروتکل نیدل استیک باید چیکار کنیم؟؟؟

  1. آواتار مرکز میکروبلیدینگ غزل زرگریان مرکز میکروبلیدینگ غزل زرگریان گفت:

   عزیزم داخل مقاله بطور دقیق و کامل خدمتتون توضیح دادم.

 3. آواتار شادانه شادانه گفت:

  من پیشنهادم به همه پیگمنترها اینه که تمام پروتکل های لازم برای نیدل استیک شدن را انجام بدن. چن خیلی خطرناکه

  1. آواتار مرکز میکروبلیدینگ غزل زرگریان مرکز میکروبلیدینگ غزل زرگریان گفت:

   دقیقا عزیزم خیلیییی میتونه خطرناک باشه

 4. آواتار آشنا آشنا گفت:

  چه راهکارهای مفیدی برای بعد از نیدل استیک گفتین مچکرم ازتون

  1. آواتار مرکز میکروبلیدینگ غزل زرگریان مرکز میکروبلیدینگ غزل زرگریان گفت:

   ممنون از توجهتون

 5. آواتار بهار آفرین بهار آفرین گفت:

  وایییی من چه اشتباهی کردم و وقتی دستم با سوزن تاتو سوراخ شد و خونریزی کرد، زیر شیر آب گرفتم

  1. آواتار مرکز میکروبلیدینگ غزل زرگریان مرکز میکروبلیدینگ غزل زرگریان گفت:

   نه عزیزم این کار اصلا درست نیست

دیدگاهتان را بنویسید