مقالات

موارد منع تاتو

موارد منع تاتو

موارد منع تاتو بسیار زیاد هستند و اگر این موارد رعایت شوند تاتو و میکروپیگمنتیشن به خوبی انجام می‌شوند. موارد منع تاتو میکروپیگمنتیشن شامل آیتم‌هایی هستند که باید به آنها توجه کرد. انجام کارهای زیبایی مثل آرایش دائم و تتو برای برخی از افراد شامل محدودیت‌هایی می‌شود که به این محدودیت‌ها موارد منع تاتو می‌گویند. در ادامه این مطلب از وب سایت استاد غزل زرگریان با موارد منع تاتو بیشتر آشنا خواهید شد.

در این مطلب قصد داریم مواردی را به شما بگوییم که اگر شما قصد هرگونه تاتو را دارید باید به آن دقت کنید. همه ما طبیعتا درباره نکاتی که ما را از تاتو کردن منع می‌کنند شنیده‌ایم. چند مورد از موارد منع تاتو هستند که اگر فرد در این شرایط باشد باید از تاتو کردن خودداری کند یا باید حتما تاییدیه پزشکی داشته باشد.

موارد منع تاتو یا منع میکروبلیدینگ چیست؟

میکروپیگمنتیشن یا میکروبلیدینگ ابرو و…. از جمله روش‌های آرایش دائم هستند. کاربردهای آرایش دائم بسیار زیاد است. اما به هر حال این روش‌ها هم دارای مزایا و معایبی هستند. در تکنیک آرایش دائم با ایجاد خراش‌هایی بر روی پوست سر و کار داریم. به همین دلیل برای برخی از افراد منع تاتو وجود دارد تا کارهای زیبایی برای این افراد دردساز و خطر آفرین نباشد. البته لازم است بدانید که برخی از موارد منع تاتو موقت و برخی دیگر دائمی هستند. یعنی برخی از این موارد نیازی به تاییدیه پزشکی ندارند و بعد از مدتی می‌توانید خدمات زیبایی را انجام دهید. برخی دیگر از موارد منع تتو هم هستند که نیاز به تاییدیه پزشکی دارند و این موارد، دائمی هستند.

موارد منع تاتو میکروپیگمنتیشن موقت

در زیر به مواردی اشاره کرده‌ایم که جزو ممنوعیت‌های موقت برای تاتو هستند:

 1. وجود تب خال‌های ساده یا زونا : زیرا وجود تبخال‌های فعال در صورت باعث گسترش تبخال در تمام موضع می‌شود. برای مثال اگر قصد دارید تاتو رژلب دائم انجام دهید و تبخال دارید کمی صبر کنید تا تبخال خوب شود. سپس اقدام به تاتو رژلب دائم کنید. زیرا در این زمان تبخال گسترش پیدا می‌کند.
 2. سیستم ایمنی ضعیف در اثر سرماخوردگی یا سایر بیماری‌ها، امکان عفونت را بیشتر می‌کند.
 3. وجود عفونت‌های موضعی
 4. مصرف داروهای آنتی بیوتیک: قوی شدن سیستم دفاعی بدن مانع رنگ پذیری پوست می‌شود.
 5. تا شش ماه بعد از جراحی از انجام کارهای زیبایی و تاتو بپرهیزید.
 6. التهابات پوستی مثل تاول، هماتوم، آفتاب سوختگی یا سولاریوم، زخم و فرو رفتگی پوست در اثر سایش و شکاف پوست موارد منع تاتو هستند.
 7. وجود آکنه یا جوش‌های قرمزی که سر چرک ندارند.
 8. جوش‌های چرکی و ملتهب در محل تاتو از موارد منع تاتو هستند.
 9. دوران شیردهی از موارد منع تاتو است. اما در صورتی که از رنگ تاتو باکیفیت و بهترین بی حسی برای تاتو استفاده شود می‌توان تتو را انجام داد.
 10. مصرف دارو و دمنوش گیاهی تا 48 ساعت قبل از تتو ممنوع است.
 11. وجود زخم‌‌های عمیق و قدیمی در محل تاتو
 12. ترزیق ژل و بوتاکس و… جزو ممنوعیت تاتو و هاشور ابرو است. در صورتی که در ناحیه ابرو خود بوتاکس کرده‌اید ماندگاری تاتو کم می‌شود.
 13. مصرف قرص‌های کورتون
 14. یکی از موارد منع تاتو خط چشم وجود التهاب ویروسی یا میکروبی در پلک است.
 15.  لایه برداری شیمیایی یا فیزیکی صورت یا درمان لیزری چین و چروک صورت طی چند هفته اخیر قبل از تاتو یکی از موارد منع تاتو است.
 16. وجود زگیل در صورت یا ابرو
 17. مصرف داروهای مسکن از دیگر موارد منع تاتو است.

تاتو برای چه کسانی ممنوع است؟

در زیر به موارد منع تاتو دائمی اشاره کرده‌ایم:

 • وجود بیماری‌های سیستم ایمنی مثل لوپوس، پسوریازیس یا لیکن پلان
 • وجود سابقه بروز اسکارهای پوستی
 • یکی دیگر از موارد منع تاتو وجود هر نوع ضایع پوستی مشکوک یا سرطان پوستی شناخته شده مثل ملانوم، BCC یا SCC است.
 • دیابت
 • هموفیلی
 • انواع هپاتیت ویروسی بخصوص هپاتیت C
 • بیماری‌های قلبی-عروقی یا فشار خون از دیگر موارد منع تاتو هستند.
 • ایدز یا HIV
 • انواع سرطان یا شیمی درمانی یا رادیوتراپی
 • بیماری آلوپسی
 • وجود بیماری ویتیلیگو (لک، پیس، برص) که امکان گسترش آن وجود دارد از موارد منع تاتو است. این بیماری جزو بیماری‌های منع دائم تاتو است.
 • بیماری‌های جنسی

تاتو در دوران بارداری ممنوع است؟

بله تاتو در این دوران برای خانم‌های باردار و جنین ضرر دارد. از بارداری تا به دنیا آمدن نوازاد تاتو ممنوع است و مسئولیت هر اتفاقی در این دوران بر عهده پیگمنتر است.

آیا تاتو در شیردهی ممنوعیت دارد؟

بله هم تاتو بدن و هم تاتو صورت در این دوران ضرر دارد.  اما در صورت استفاده کردن از رنگ‌های ارگانیک و بدون بی‌حسی‌ می‌توان تاتو را در این دوران انجام داد.

تاتو در پریودی ضرر دارد؟

دوران پریودی باعث می‌شود که پوست، رنگ تاتو را پس بزند یا تاتو به خوبی رنگ نگیرد و ریزش داشته باشد. همچنین  در این دوران به دلیل اختلال هورمونی رنگ پذیری پوست کمتر می‌شود.

آیا بوتاکس از موارد منع تاتو است؟

بله. قبل از تاتو نباید در محلی که می‌خواهید تاتو انجام دهید بوتاکس کنید. زیرا ژل‌ها با رنگ‌های تاتو زیر پوست ترکیب می‌شوند.

چه قرص‌هایی قبل از تاتو نخوریم؟

قرص‌های آسپیرین و داروهای رقیق کننده خون را قبل از تاتو مصرف نکنید. زیرا این داروها باعث خونریزی شدید و کاهش رنگ پذیری پوست می‌شوند.

آیا قلیون و سیگارجزو موارد منع تاتو هستند؟

استفاده از قلیون، سیگار، قهوه  و مواد کافئین دار بر روی رنگ پذیری پوست تاثیرگذار هستند.

آیا مصرف الکل قبل از تاتو ضرر دارد؟

بله. به هیچ عنوان قبل از انجام تتو و آرایش دائم از نوشیدنی‌های الکلی و شراب استفاده نکنید. زیرا الکل در رنگ پذیری تاتو تاثیر دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *