مقالات مرکز غزل زرگریان

عوارض تاتو و 10 عارضه خطرناک تتو که باید بدانید

عوارض تاتو
3.3
(16)

عوارض تاتو یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های افرادی است که قصد انجام تاتو و تکنیک‌های آرایش دائم را دارند. تکنیک‌های آرایش دائم و تاتو امروزه بسیار طرفدار پیدا کرده است. اما توجه به این نکته ضروری است که زیبایی با این تکنیک‌ها نباید به قیمت از دست دادن سلامتی فردبه سبب مضرات تتو تمام شود.

در این عمل تاتوکار با استفاده از سوزن تاتو، رنگدانه را به لایه‌های میانی پوست فرد تزریق می‌کند. این کار با قرمزی پوست، درد، کبودی بعد از تاتو بدن و خونریزی حین تاتو همراه است که ناشی از خراش‌های ایجاد شده در پوست هستند. علاوه بر موارد گفته شده هپاتیت، ایدز، عفونت‌های پوستی، حساسیت و آلرژی و .. می‌توانند از عوارض تتو و خطرات تتو به شمار روند.

ما در این مطلب از وب‌سایت مرکز میکروبلیدینگ غزل زرگریان، بهترین سالن آرایش دائم، شما را با انواع عوارض تاتو بدن، عوارض تاتو ابرو، عوارض تاتو خط چشم، عوارض تاتو لب، عوارض بی حسی تاتو و کلیه ضرر های تتو که باید بدانید آشنا می‌شوید.

پیج اینستاگرام مرکز غزل زرگریان:ghazalzargarian_brows@

مشاوره تخصصی رایگان:09128998646

فایل صوتی عوارض خطرناک تاتو و خالکوبی

عوارض خطرناک خالکوبی و تاتو کردن

شناخت عوارض خطرناک خالکوبی و عوارض تاتو بدن برای افرادی که قصد انجام این کار را دارند، بسیار مهم است. رنگ‌های تتو می‌توانند باعث بروز آلرژی و حساسیت پوستی شوند که ممکن است این عارضه سال‌ها بعد از انجام تتو خود را نشان دهد.

شدت عوارض و خطرات تاتو در بدن بسته به واکنش‌ها بدن فرد نسبت به رنگ مصرفی و همچنین بهداشتی نبودن تجهیزات متفاوت است. البته این عوارض شدید و خطرناک درصورت مراجعه به مراکز نامعتبر برای انجام تاتو بدن، تاتو رژ لب دائم، تاتو ابرو، تاتو خط چشم و … رخ خواهد داد. در ادامه به برخی از عوارض‌های خطرناک بعد از تاتو و خالکوبی اشاره می‌کنیم:

واکنش های آلرژیکی

واکنش‌های آلرژیکی یکی از عوارض تتو است که به علت استفاده از رنگ تاتو نامناسب و نامرغوب رخ می‌دهد. برخی رنگ‌های تاتو نظیر رنگ‌های قرمز، آبی، سبز و زرد باعث واکنش‌های آلرژیکی پوست می‌شوند. استفاده از رنگ نامرغوب و بی‌کیفیت نیز باعث خارش‌های پوستی در محل تاتو و خالکوبی می‌شود.

از طرفی ممکن است برخی افراد که قبلا سابقه انجام تاتو را نداشته‌اند به رنگ تاتو حساسیت داشته باشند. این افراد بعد از تزریق جوهر و رنگدانه‌های تاتو، دچار تحریک پوست و سوزش موقتی و کوتاه مدت خواهند شد. بنابراین به افراد توصیه می‌شود قبل از انجام فیبروز ابرو، میکروبلیدینگ ابرو و .. درباره عوارض تاتو ابرو و ضرر های تاتو و جوهر تاتو آگاهی داشته باشند و درباره جوهر مورد استفاده در مرکز مورد نظر تحقیق به عمل آورند.

همچنین لازم به ذکر است، رنگ‌های روشن از قبیل سبز و زرد در اثر قرار گرفتن در نور خورشید، تغییر رنگ می‌دهند. این درحالی است که رنگ‌های تیره مثل بنفش و سیاه چنین واکنشی ایجاد نمی‌کنند. درنتیجه استفاده از رنگ‌‌های تیره عوارض و خطرات تتو کمتری از این لحاظ برای فرد به دنبال خواهند داشت.

واکنش های آلرژیکی بعد از تاتو

عفونت‌های پوستی

عفونت‌های پوستی یکی دیگر از عوارض تاتو شایع است. عفونت پوستی به سبب مخلوط شدن جوهر تتو و آب غیر استریل ایجاد می‌شود. عفونت پوستی دارای نشانه‌ها و علائمی مانند خارش، ورم خارج شدن ترشحاتی از پوست و قرمزی پوست است. در برخی موارد عفونت پوستی خود را با تورم در موضع نشان می‌دهد.

استفاده از تجهیزات غیراستریلیزه باعث ایجاد بیماری‌های عفونی نظیر هپاتیت C و هپاتیت B می‌شود. از نکات مهم در جلوگیری از ایجاد عوارض تاتو روی بدن، رعایت نکات مراقبت بعد از تاتو است. البته برخی از عوارض پوستی با مصرف دارو از بین خواهند رفت. لازم به ذکر است احتمال بروز این عارضه تا دو هفته بعد از تاتو از دیگر مواقع بیشتر است.

ایجاد کلوئید و گوشت اضافه

دربرخی موارد برآمدگی‎هایی با نام گرانولومس در ناحیه تاتو شده ایجاد می‌گردد. در مواردی دیگر فرد بعد از انجام تاتو دچار کلوئید می‌شود. عدم کندن زخم تاتو و پوسته‌های اطراف آن یکی از نکات مهم و قابل توجه است. کلوئید به تجمع کلاژن‌ها در یک ناحیه گفته می‌شود که باعث برجستگی و قرمزی جای زخم می‌گردد. این عارضه ظاهری زشت و زننده برای فرد به وجود می‌آورد.

ایجاد کلوئید و گوشت اضافه

بیماری های مربوط به خون

یکی از مهم‌ترین عوارض تتو، انتقال بیماری‌های خطرناک از طریق خون است. درصورت آلودگی تجهیزات به خون، بیماری‌هایی نظیر هپاتیت C، هپاتیت B، کزاز و .. گریبان‌گیر فرد خواهد بود. همچنین تجهیزات آلوده به خون، می‌توانند موجب انتقال بیماری اچ آی وی به دیگر افراد شوند. یکی از نکات مهم در این حوزه، عدم استفاده مجدد از یک سوزن است.

در نتیجه موارد گفته شده می‌توان گفت مراجعه به مرکزی معتبر با رعایت پروتکل‌ها بهداشتی و تجهیزات استاندارد و استریلیزه شده، در کاهش عوارض تتو بدن بسیار موثر است. از این رو به شما پیشنهاد می‌کنیم قبل از انجام هرکدام از تکنیک‌های آرایش دائم و هر تصمیم در این باره، به دنبال مرکزی معتبر و تخصصی باشید.

عوارض بی حسی تاتو

درصورتی استفاده زیاد از مواد بی حسی تاتو که به منظور کاهش درد تاتو مورد استفاده قرار می‌گیرند، شاهد عوارضی خواهیم بود. قرمزی، پخش شدن جوهر زیر پوست و احتمال ایجاد عفونت، حساسیت پوستی و آسیب به پوست از عوارض استفاده از لیدوکائین برای آرایش دائم و ریموو آن محسوب می‌شوند. همچنین مصرف زیاد بی‌حسی‌ها می‌تواند موجب رنگ نگرفتن و یا تغییر رنگ تاتو شود.

سرطان از عوارض تاتو

ایجاد سموم در جریان خون توسط جوهر تاتو می‌تواند منجر به بروز سرطان گردد. این مسئله هنوز به طور کامل ثابت نشده است. اما کارشناسان معتقدند احتمال این بروز این بیماری بعد از انجام تاتو وجود دارد. درواقع سرطان را می‌تواند یکی از خطرات و مضرات تاتو و عوارض تاتو در طب سنتی درنظر گرفت.

مشکلات ناشی از MRI

در زمان معاینات ام آر آی، داشتن خالکوبی و آرایش دائم می‌تواند باعث ورم و سوزش در این نواحی گردد. در برخی موارد رنگدانه‌های تاتو موجب تداخل در کیفیت تصویر MRI می‌شوند. برای نمونه فردی که تاتو خط چشم انجام داده است، در هنگام ام آر آی چشم، دچار سوختن پوست می‌شود.

انجام ام آر آی یا اسکن برای افرادی که خالکوبی دارند، عوارضی به همراه خواهد داشت. عارضه‌های عفونت پوستی و آلرژیکی ممکن است با مصرف دارو بهبود یابند اما عوارض تاتو MRI اینگونه نیست.

کبودی پوست از جمله عوارض تاتو

درصورتی که پیگمنتر در حین وارد کردن سوزن تاتو و تزریق جوهر، یک رگ خونی را سوراخ مند، هماتوم در پوست اتفاق می‌افتد. هماتوم بدین معنی است که یک رگ خونی پاره شده و لخته خون در زیر پوست تشکیل می‌شود. باگذشت زمان برخی کبودی‌ها ممکن است برطرف شود اما بررسی علت کبودی بعد از تاتو بدن برای جلوگیری از عوارض تتو بدن مهم است.

رعایت ایمنی در حین تاتو

به منظور بررسی رعایت و توجه به نکات ایمنی پاسخ به پرسش‌های زیر مهم است:

تاتو کار چه کسی است؟

برای جلوگیری از مضرات تتو میکروبلیدینگ ابرو مراجعه به مراکز معتبر بسیار حیاتی است. تاتوکار و پیگمنتری که این تکنیک را برای شما انجام می‌دهند باید تجربه بالایی داشته باشند. تاتوکار حرفه‌ای با درنظرگرفتن نکات مراقبتی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی از عوارض تاتو ابرو جلوگیری می‌کند.

مرکز میکروبلیدینگ غزل زرگریان با همکاری با مسترهای باتجربه، بهترین گزینه برای انجام خدمات آرایش دائم بدون عوارض خواهند بود.

آیا پیگمنتر از دستکش استفاده می‌کند؟

پیگمنتری که خدمات آرایش دائم را انجام می‌دهد باید حتما از دستکش تاتو محافظ و مخصوص استفاده نماید. این شخص باید دست‌های خود را به خوبی شسته و دستکش محاظ بپوشد.

آیا تجهیزات تاتوکار مناسب است؟

در زمان اجرای تکنیک‌های آرایش دائم باید به این دقت کنید که آیا مستر سوزن استفاده شده را دور می‌اندازد یا خیر؟ مستر باید قبل از انجام تاتو برای شما سوزن را از بسته‌های مهر و موم شده تعویض نماید. همچنین رنگدانه‌های تاتو، ظرف ترکیب رنگ و … باید مناسب و بهداشتی باشد.

تاتو برای چه کسانی ضرر دارد؟

آیا شما هم به این پرسش برخورده‌اید که آیا تاتو ضرر دارد؟ و تاتو چه عوارضی دارد و برای چه افرادی این عوارض بیشتر است؟ در زیر به کسانی که تنها طبق دستور پزشک می‌توانند تتو انجام دهند اشاره کرده‌ایم:

 • افراد دارای دیابت
 • بیماران هموفیلی
 • بیماران قلبی
 • افراد دارای سرطان یا تحت شیمی درمانی
 • بیماران آلوپسی
 • افراد با بیماری‌ HIV
 • افرادی که از داروهای مسکن استفاده می‌کنند.
 • بیماران هپاتیتی
 • افراد دارای عفونت‌های موضعی
 • افرادی که جراحی پلایستیک انجام داده‌اند.
 • افراد در دوران بارداری، شیردهی و قائدگی

عوارض تاتو خط چشم

تاتو خط چشم دائم ممکن است برای برخی افراد عوارضی ایجاد کند و انجام تاتو ضرر دارد . از عوارض تاتو خط چشم و ضرر های تتو برای چشم می‌توان به موارد زیر اشاره نمود؛

 • ریزش مژه
 • ریزش ابرو
 • قرمزی چشم
 • ورم چشم
 • حساسیت زیاد به نور آفتاب
 • ضعف در بینایی
 • واکنش‌های آلرژیکی
 • گرانولوم ( ایجاد توده در اثر التهاب)
 • کلوئید یا گوشت اضافه
 • عفونت‌های موضعی
 • عفونت‌های قارچی و باکتریایی

لازم به ذکر است در صورت مراجعه به مراکز معتبر و افراد متخصص، عوارض تاتو و ضرر تتو بسیار کم خواهد بود.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 3.3 / 5. تعداد آرا: 16

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید