مقالات

عوارض تاتو و نکاتی برای جلوگیری از بروز عوارض

عوارض تاتو

عوارض تاتو یک مشکل بسیار بزرگ است که بسیاری از افراد بعد از انجام خدمات تاتو و آرایش دائم دچار آن می‌شوند. هر فردی زیبایی را دوست دارد ولی گاهی اوقات این زیبایی به قیمت از دست دادن سلامتی است. عوارض تتو گاهی به گونه‌ای است که فرد دچار هپاتیت و ایدز می‌شود. این روزها تاتو و آرایش دائم بسیار پرطرفدار هستند. اما حتما برای انجام خدمات زیبایی مثل تاتو و آرایش دائم به مراکز معتبر مراجعه کنید. یکی از مراکز معتبر مرکز میکربلیدینگ غزل زرگریان است. پس برای اینکه دچار عوارض تاتو نشوید حتما به افراد و مراکزی معتبر مراجعه کنید.

در ادامه این مطلب از وب سایت استاد غزل زرگریان، بهترین سالن آرایش دائم بیشتر با عوارض تاتو آشنا خواهید شد. تا آخر این مطلب با ما همراه باشید.

عوارض خطرناک خالکوبی و تاتو کردن

اگر برای انجام خدمات آرایش دائمی صورت مثل تاتو رژلب دائم، تاتو خط چشم و….. به مراکزی نامعتبر مراجعه کنید دچار عوارض‌های شدید و خطرناکی خواهید شد. در زیر به این عوارض‌های بعد از تاتو اشاره کرد‌ه‌ایم:

واکنش های آلرژیکی

رنگ‌های تاتو به ویژه رنگ‌های قرمز، سبز، زرد و آبی باعث واکنش‌های آلرژیکی پوست می‌شوند. رنگ نامرغوب و بی کیفیت باعث خارش‌های پوستی در محل خالکوبی می‌شود. همچنین ممکن است برخی از افرادی که قبلا هیچ تاتویی نداشته‌اند به جوهر تتو حساسیت داشته باشند. به همین دلیل جوهر و رنگدانه‌های تتو برای این افراد باعث تحریک و سوزش موقتی و کوتاه مدت پوست می‌شود.

بنابراین به شما عزیزان توصیه می‌کنیم قبل از انجام خدماتی مثل فیبروز ابرو، میکروبلیدینگ ابرو و…. درباره جوهر تاتو مرکزی که می‌خواهید خدمات انجام دهید تحقیقاتی انجام دهید. رنگ‌های روشنی مثل سبز و زرد در اثر قرار گرفتن نور خورشید تغییر رنگ می‌دهند. اما رنگ‌هایی مثل بنفش، سیاه چنین واکنشی ایجاد نمی‌کنند. بنابراین بهتر است برای خدمات زیبایی صورت و بدن از رنگ‌های تیره استفاده کنید تا عوارض کمتری داشته باشید. به طور کلی واکنش‌های آلرژیکی یکی از عوارض تاتو است که در اثر استفاده از رنگ نامناسب و نامرغوب به وجود می‌آید.

عفونت‌های پوستی یکی از انواع عوارض تاتو

علائم عفونت مثل قرمزی، ورم و درد و ترشح چرک بعد از تتو ممکن است رخ دهد. تجهیزات خالکوبی و سوزن تاتو باید استریلیزه باشد.  در غیر اینصورت باعث ایجاد بیماری‌های عفونی مثل هپاتیت B و هپاتیت c می‌شود. به همین دلیل است که انجمن آمریکایی گفته است باید یکسال بعد از تاتو و خالکوبی خون را انتقال دهند. پس بسیار مهم است که تجهیزات تاتو کاملا تمیز و بهداشتی باشند.

کسی که خدمات زیبایی مثل میکروبلیدینگ ابرو و….. را انجام می‌دهد باید بعد از یک هفته به خوبی از تتو مراقبت کند. به غیر از این موارد زخم تتو باعث بیماری‌های عفونی مثل راش می‌شود. البته برخی از عفونت‌های پوستی با مصرف دارو خوب می‌شوند و از بین می‌روند. اما لازم است که با این عارضه بعد از تتو آشنا شوید. اگر با سوزن آلوده برای شما تاتو رژلب دائم و… انجام شود مدتی طول می‌کشد تا اثرات منفی و عوارض آن از بین برود.

ایجاد کلوئید و گوشت اضافه از دیگر عوارض تاتو

گاهی اوقات برآمدگی‌هایی به نام گرانولومس در اطراف جوهر و رنگدانه‌های تاتو ایجاد می‌شود. همچنین در برخی اوقات بعد از تاتو، فردی ممکن است دچار کلوئید شود. اگر قبل از اینکه تتو انجام دهید کلوئید داشته‌اید به هیچ عنوان زخم‌های بعد از تاتو را نکنید تا پوست ریزی تاتو به مرور اتفاق بیفتد. کلوئیدها معمولا تجمع کلاژن‌ها در یک ناحیه هستند. در واقع کلوئید باعث قرمزی و برجستگی، جای زخم به صورت زشت و زننده می‌شود. اگرچه عملا نمی‌توان گفت خالکوبی باعث ایجاد زخم می‌شود اما باید از آن مطلع باشید تا در صورتی ایجاد چنین مشکلاتی بتوانید در کمترین زمان آنها را حل کنید.

بیماری های مربوط به خون مهم‌ترین عوارض تاتو کردن

اگر تجهیزات مورد استفاده در تاتو آلوده به خون باشند می‌توانند بیماری‌های مختلفی از جمله کزاز، هپاتیت B و هپاتیت C را به وجود آورند. همچنین در اثر استفاده تجهیزات آلوده به خون احتمال انتقال اچ آی وی هم وجود دارد. استفاده مجدد از یک سوزن تاتو بسیار خطرناک است. بنابراین حتما برای انجام کارهای زیبایی مثل بلید ابرو و…. به مراکز معتبر مراجعه کنید. بنابراین هر مرکز ارزان قیمتی با توجه به بودجه کمی که دارد می‌تواند فریبنده باشد.

با این وجود زمانی که پای سلامتی دراز مدت و اقدامات احتیاطی در میان است باید کمی در مورد مرکز انجام تتو دقت عمل و تحقیق کنید. در این صورت است که دچار عوارض تاتو نمی‌شوید. عوارض تاتو در مراکز نامعتبر برای شما ایجاد می‌شود.

سرطان از عوارض تاتو

جوهر تتو ممکن است باعث ایجاد سموم در جریان خون شود و همین امر می‌تواند منجر به بروز سرطان شود. البته وجود چنین عارضه‌ای ثابت نشده است اما کارشناسان معتقدند احتمال این بیماری بعد از تتو وجود دارد. در واقع سرطان می‌تواند یکی از عوارض جانبی خطرناک تتو باشد.

مشکلات ناشی از MRI

خالکوبی یا آرایش‌های دائمی صورت باعث ورم یا سوزش در نواحی تاتو شده در زمان معاینات ام آر آی می‌شود. در برخی اوقات رنگدانه‌های تاتو می‌توانند با کیفیت تصویر mri تداخل پیدا کنند. برای مثال اگر فردی تاتو خط چشم انجام داده باشد و mri چشم انجام دهد ممکن است برخی از قسمت‌های خالکوبی باعث سوختن پوست در زمان ام آر آی شود.  افرادی که خالکوبی دارند و بخواهند اسکن انجام دهند مثل اشعه ایکس یا MRI باید بدانند که این مورد برای آنها عوارض تاتو دارد.

اول اینکه تاتو باعث ایجاد تداخل کیفیت تصویر اسکن می‌شود. علاوه بر این اشعه مغناطیسی یا اشعه ماورا بنفش ممکن است در برابر تاتو و آرایش دائمی صورت واکنش نامطلوبی دهد. در نتیجه ناحیه اطراف تاتو ممکن است آلوده شود. اگر واکنش آلرژیکی به رنگدانه‌های تتو رخ دهد یا باعث ایجاد عفونت شود ممکن است با درمان دارویی یا دیگر درمان‌ها، درمان شود. اما عوارض تاتو برای  MRI اینگونه نیست.

کبودی پوست از جمله عوارض تاتو

در صورتی کـه سوزن در حین وارد کردن جوهر یک رگ خونی را سوراخ کند، ممکن اسـت هماتوم روی پوست‌ اتفاق بیفتد. هماتوم به این معنی است که  رگ خونی زیر پوست دچار پارگی شده و لخته خون زیر پوست تشکیل می‌شود. البته  با گذشت زمان، کبودی‌ها ممکن اسـت محو شوند، اما باید علت کبودی را بررسی کنید تا دچار عوارض تاتو نشوید.

ایمنی کار یکی از نکات مهم در زمان تاتو کردن

برای اینکه اطمینان پیدا کنید که تاتو شما به طور ایمن انجام می‌شود یا خیر باید به سوالات زیر پاسخ دهید:

تاتو کار چه کسی است؟

هیچ گاه سعی نکنید که برای انجام خدمات زیبایی اعم از میکروپیگمنتیشن ابرو و…. به مراکز نامعتبر مراجعه کنید تا از عوارض تاتو در امان باشید. حتما برای انجام آرایش دائم و تاتو صورت به مراکزی معتبر مراجعه کنید. پرسنل‌ و مسترهای آن مرکز باید بسیار حرفه‌ای باشند تا هیچگونه عوارضی برای شما رخ ندهد. یکی از بهترین مراکز برای انجام آرایش دائم در کل ایران مرکز میکروبلیدینگ غزل زرگریان است. استاد غزل زرگریان مسترهای کاملا حرفه‌ای و مجرب دارد و بهترین خدمات را به شما عزیزان ارائه می‌دهند.

آیا پیگمنتر از دستکش استفاده می‌کند؟

پیگمنتر باید دست‌های خود را به خوبی بشوید و برای رعایت نکات ایمنی و بهداشتی باید 1 جفت دستکش محافظ بپوشد.

آیا تجهیزات مستر مناسب است؟

حتما در زمان تاتو دقت کنید که آیا مستر سوزن را دور می‌اندازد یا خیر؟ باید مستر این کار را قبل از اینکه کار تاتو را برای شما شروع کند، انجام دهد. باید سوزن تاتو از بسته‌های مهر و موم شده برداشته شود. همچنین رنگدانه‌های تاتو، سینی یا ظرف ترکیب رنگ تاتو باید بسیار مناسب باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *