مقالات مرکز غزل زرگریان

سوزن تاتو و معرفی 12 مدل سوزن پرکاربرد

سوزن تاتو
3.5
(26)

سوزن تاتو از وسایل و لوازم پرکاربرد برای آرایش دائم و تاتو است. انتخاب صحیح سوزن تاتو خط چشم و انواع سوزن تاتو ابرو، تاتو خط لب و سوزن تاتو بدن اهمیت بسیار بالایی دارد. چراکه اگر انواع سوزن های تاتو یا انواع سوزن تاتو ابرو به اشتباه انتخاب شود طرح ابرو یا خطوط ابرو خوب نخواهد شد. یا اینکه ممکن است با انتخاب اشتباه انواع سوزن تاتو بدن، طرح تاتو بدن زیبا نشود. پس انتخاب صحیح انواع سوزن تاتو دستگاه پن یا کارتریج، بهترین سوزن برای سایه زدن تاتو و عمق سوزن تاتو لب از عوامل مهم در کیفیت کار هستند.

فایل صوتی انواع سوزن تاتو

در ادامه این مطلب از وب سایت استاد غزل زرگریان، بهترین سالن آرایش دائم با ما همراه باشید تا با کاربرد سوزن سه سر فلت و انواع سوزن تاتو آشنا شوید. تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا به شما بگوییم که چه نوع سوزن تتو برای تاتو خط چشم، تاتو خط لب و شیدینگ لب، تاتو ابرو و تاتو بدن مناسب است.

نکات مهم برای استفاده از انواع سوزن‌ های تاتو

سوزن تاتو از مهمترین عوامل تعیین کننده در کیفیت تاتو است. کسی که در زمینه آرایش دائم تخصص و مهارت دارد باید با انواع سوزن تتو آشنا باشد. همچنین پیگمنتر یا تاتو کار باید با تفاوت‌ها و کاربرد سوزن سه سر فلت و ... آشنایی داشته باشد تا بتواند بهترین نوع سوزن متناسب با کاری که می‌خواهد انجام دهد را انتخاب کند. یکی از نکات مهم در زمان کار این است که از یک سوزن مشترک برای چند نفر استفاده شود.

سوزن تاتو یکبار مصرف است و این کار کاملا غیر بهداشتی می‌باشد. استفاده از یک سوزن کارتریج برای یک فرد در چند جلسه پاک کردن تاتو ابرو هم باعث ایجاد صدمات و آسیب‌های پوستی می‌شود.

امروزه در دستگاه‌های تاتو از کارتریج استفاده می‌شود. کارتریج باید استاندارد، استریل و ایزوله باشد تا به هیچ عنوان خون و مایعات بدن و صورت از داخل کارتریج به داخل هندپیس راه پیدا نکند. برای اطمینان بیشتر می‌توانید از نوع خاصی از واشر ارتجاعی به نام ممبران استفاده کنید. این واشر ارتجاعی مانع از انتقال رنگ و مایعات لنفی از انواع سوزن کارتریج به درون هندپیس می‌گردد. اگر رنگ و مایعات لنفی به درون هندپیس انتقال پیدا کند، احتمال انتقال عفونت و ویروس های هپاتیت و ایدز به افراد دیگر به شدت بالا خواهد رفت، پس همیشه در زمان کار، دستگاه تاتو را به طور عمودی نسبت به مکان تاتو مورد استفاده قرار دهید.

این کار باعث می‌شود تا مواد از زیر سوزن تاتو خط چشم وارد دستگاه نشود. اگر از سوزن تاتو خط چشم مناسب و استانداردی استفاده شود حداقل تخریب بافت پوستی و پخش رنگ تاتو خط چشم را مشاهده خواهید کرد.

 

سرهای مختلف سوزن تتو به چه معناست؟

سوزن های تاتو دارای سرهای مختلفی هستند. در زیر به توضیحات هرکدام از آنها میپردازیم:
 • سوزن 1 سر بهترین سوزن تاتو خط چشم: این نوع سوزن زاویه‌ای عمودی دارد و درد زیادی دارد. از این سوزن برای هاشور ظریف و خط چشم و بن مژه استفاده می‌شود.
 • 2 سر: این نوع سوزن با زاویه‌ای 90 درجه یا 45 یا 65 درجه بر روی پوست قرار می‌گیرد. برای هاشور ابرو، خط چشم، کانتور چشم و خط لب از این سوزن استفاده می‌شود.
 •  3 سر: هم زاویه قرارگیری و هم کاربرد سوزن سه سر فلت، شبیه سوزن 1 و 2 سر است.
 •  سوزن 5 سر: این سوزن با زاویه 45 و 65 درجه بر روی پوست قرار می‌گیرد. سوزن 5 سر برای سایه و تتو رژلب دائم و پر کردن نواحی خالی بسیار عالی است. این نوع سوزن شیدینگ لب، درد تاتو کمتری نسبت به سه نوع سوزن بالا دارد.
 •  سوزن 7 سر: این سوزن درد بسیار کمی دارد و بهترین سوزن برای سایه زدن تاتو و رژ لب است.
 •  9 سر: زاویه‌ مناسب برای قرارگیری این سوزن بر روی پوست 90، 65 و 45 درجه است. از این سوزن برای تاتوهای وسیع و بزرگ مثل رژلب و طراحی تتو بدن با استفاده از کاغذ استینسل تاتو و مایع استنسیل الکتروم استفاده می‌شود. درد این نوع سوزن از همه انواع سوزن‌های بالا کمتر است.

انواع سوزن تاتو و کاربردهای آن

سوزن‌های تتو در انواع مختلفی به بازار عرضه شده‌اند و برای تتو زدن با سوزن در خدمات زیبایی خریداری کند باید با انواع آن آشنا باشد. در زیر به معرفی توضیحات و کاربردهای انواع سوزن‌ها اشاره کرده‌ایم:

سوزن میکروبلیدینگ

سوزن میکروبلیدینگ (تیغ بلید) از انواع سوزن های تاتو

سوزن میکروبلیدینگ نام‌های متفاوتی دارد. برای مثال این سوزن تاتو با نام‌های تیغ بلید هم شناخته می‌شود. از سوزن میکروبلیدینگ بیشتر برای میکروبلیدینگ و تاتو سوزنی استفاده می‌شود. کیفیت این نوع سوزن بسیار بالاست. البته باید لوازم تاتو را از فروشگاه‌های معتبر خریداری کنید. این نوع سوزن دارای دو نوع زیر است:

 1. نوع ساده یا سرکج: این نوع سوزن برای هاشور ابرو کاربرد دارد.
 2. نوع فیبروز گلد یا یو شکل: از سوزن U شکل برای تاج ابروها در زمان آرایش ابروها استفاده می‌شود.

همچنین این نوع سوزن تاتو با مارک‌هایی مثل pcd در بازار موجود است و می‌توانید خریداری کنید. توجه داشته باشید که برای پوست‌های ضخیم باید از سوزن با تعداد بالا استفاده کنید. اما اگر پوست مشتری شما نازک است باید از تعداد سوزن کم استفاده کنید. حتما این نکته را در تتو زدن با سوزن جدی بگیرید تا مشکلی برای مشتری شما به وجود نیاید.

انواع سوزن کارتریج از انواع سوزن دستگاه پن

دستگاه تاتو پن یکی از معروف‌ترین دستگاه‌ها برای تاتو و میکروپیگمنتیشن ابرو است. سوزن تتو پن برندهای مختلفی دارد. اما سوزن میکروپیگمنتیشن و کارتریج تتو یکی از بهترین نوع سوزن‌ها برای دستگاه پن و میکروپیگمنتیشن ابرو است. سوزن کارتریج برای نگهداری رنگ در زمان کار مخزنی دارد. بعد از اتمام کار می‌توانید سوزن را تعویض کنید. خود این نوع سوزن دارای انواع مختلفی است. انواع سوزن کارتریج دارای دو نوع گرد و تخت است. سوزن‌های RL، RS و مگنوم و سوزن تتو F و سوزن CM از انواع مختلف این نوع سوزن هستند. در زیر به معرفی هر کدام از این سوزن‌ها و کاربردهای آنها پرداخته‌ایم:

سوزن تاتو مدل RL

کاربرد سوزن rl

انواع سوزن تاتو rl از انواع سوزن‌های گرد و بهترین سوزن تاتو بدن است. انوع سوزن  rl به سوزن خط کش یا خط گیری معروف است. سر این نوع سوزن کاملا بهم نزدیک است و بیشترین کاربرد سوزن تاتو RL برای ایجاد یک طرح تاتو بدن است.

RS سوزن تاتو

بهترین سوزن برای سایه زدن تاتو (RS) Round Shader

سر این مدل سوزن‌ها کاملا بهم نزدیک است. سوزن RS برای سایه زدن ابروها کاربرد دارد و بهترین سوزن برای سایه زدن تاتو است.

سوزن تاتو مگنوم

سوزن‌های مگنوم

سوزن‌های مگنوم 2 ردیف دارند و دارای 9 سر هستند. همچنین سوزن‌ تاتو مگنوم دارای دو نوع سوزن M1 و M2 هستند. در زیر به توضیح این دو نوع سوزن مگنوم پرداخته‌ایم:

سوزن تتو m1 یا فلت

سوزن تتو m1 یا سوزن فلت تتو بهترین مارک سوزن تتو

این نوع سوزن مگنوم با نام سوزن مگنوم و سوزن فلت تاتو شناخته می‌شود و به این نام‌ها هم معروف است. در پاسخ به سوال سوزن فلت چیست؟ می‌توان گفت این نوع سوزن همانند سوزن‌های مگنوم 2 ردیف دارد. به همین دلیل برای سایه کاری و پخش رنگ بسیار عالی هستند. اما باید توجه کنید که نحوه کار تاتو با سوزن فلت برای ناحیه‌های کوچک و پر کردن فاصله‌های زیاد بسیار مهم است.

سوزن تتو m2

سوزن تتو m2

سوزن M2 تنها یک تفاوت با سوزن M1 دارد. این نوع سوزن تاتو برای نواحی بزرگ پوست استفاده می‌شود.

سوزن F یا Flat Shader

سوزن F یا Flat Shader

لازم است بدانید که این نوع سوزن دارای دو نوع شیب دار و تخت است. سوزن F شامل 1 تا 17 سر سوزن است. از این سوزن همانند سوزن rs برای سایه زدن‌های تخت و هاشور ابرو استفاده می‌شود. سوزن‌های فلت فشار بیشتری وارد می‌کنند و با عمق سوزن تاتو ابرو بیشتری وارد پوست می‌شوند و بهترین کاشت رنگدانه با این نوع سوزن انجام می‌شود.

سوزن تاتو rm

سوزن‌ rm یا CM (منحنی یا دایره‌ای شکل)

سوزن rm یا CM مانند سوزن‌های مگنوم است. اما تفاوتی که این نوع سوزن با سوز‌ن‌های مگنوم دارد در شکل ظاهری آن است. این نوع سوزن شکل منحنی دارد. یعنی اینکه سر سوزن‌ها یکسان و یک اندازه نیست. به‌طور کلی ارتفاع سوزن در وسط پین‌ها زیاد است و کناره‌های سوزن ارتفاع کمتری دارد. همین تفاوت ارتفاع باعث شده تا شکل سوزن در سر آن به شکل هلالی باشد. از سوزن CM همانند سوزن M1 برای پر کردن قسمت‌های کوچک بدن استفاده می‌شود.

ساختار این سوزن دارای 2 ردیف است و نوک سوزن یه شکل کمان است. به همین دلیل برای سایه‌های روشن و تیره از این نوع سوزن استفاده می‌کنند. این نوع سوزن، پوست را بهتر منحرف می‌کند. به همین دلیل برای ایجاد سایه‌های فوق حرفه‌ای و خیلی ملایم و یکدست از این سوزن استفاده می‌کنند. این سوزن دارای تعداد سرهای فرد است. برای انجام خطوط خیلی ظریف حتما باید از سوزن‌های 1.3 سر استفاده کرد.

سوزن تک سر پخش رنگ تتو را به وجود می‌آورد. به همین دلیل از نوع تک سر این نوع سوزن استفاده نمی‌کنند. بهترین سوزن‌های تاتو RM سوزن‌های  3 و 5 و 7 و 9 و 13 و 15 سر (البته با توجه به سبک و طرح) می باشد.

سوزن تاتو کارتریج پیچی ساده

سوزن کارتریج پیچی ساده

سوزن تاتو پیچی مدل ساده‌ای دارد. این نوع سورن برای افرادی که مبتدی هستند و می‌خواهند بر روی پوست مصنوعی تمرین کنند عالی است. این مدل سوزن دارای انواع مختلفی است که چندین سر دارد. در زیر به انواع آن و کاربردهای آنها اشاره کرده‌ایم:

 • سوزن 1 سر : سوزن تاتو خط چشم، هاشور خط چشم و بن مژه
 • 2 سر
 • 3 سر فلت
 • سوزن 3 سر گرد: مناسب برای تاتو رژلب دائم، کانتور لب و بهترین سوزن برای سایه زدن تاتو
 • 5 سر گرد و 5 سر فلت
 • 7 سر گرد و 7 سر فلت

سوزن کارتریج پیچی نانو

سوزن کارتریج پیچی نانو

سوزن پیچی نانو بسیار ریز است و اندازه کوچکی دارد. به دلیل اینکه این نوع سوزن ریز است برای طرح‌های ریز و خطوط ریز از این سوزن استفاده می‌شود. همچنین با استفاده از سوزن کارتریج پیچی نانو با کیفیت و دقت بیشتری می‌توان طرح تتو و خطوط ابرو را برای فیبروز ابرو ، بولد بروز ابرو انجام داد.

سوزن کارتریج T

سوزن کارتریج T

از این نوع سوزن تاتو اغلب استفاده نمی‌شود. اما برخی از دستگاه‌های تتو از این سوزن استفاده می‌کنند. برخی از پیگمنترها از دستگاه‌هایی که با سوزن کارتریج تی کار می‌کنند، استفاده می‌کنند. به همین دلیل باید حتما این نوع سوزن را خریداری کنند.

چه نکاتی را باید در زمان خرید سوزن تتو رعایت کنیم؟

در زمان خرید سوزن برای تتو علاوه بر انتخاب بهترین مارک سوزن تاتو بدن، باید به موارد زیر دقت کرد:

 1. سوزن باید صاف و بدون خم شدگی باشد. چراکه سوزن خمیده و کج به پوست آسیب وارد می‌کند و رنگ تتو را به طور یکسان در سطح پوست پخش نمی‌کند.
 2. سوزن باید به میله مرکزی لحیم شده باشد. در غیر اینصورت باعث مشکلاتی برای پوست می‌شود.
 3. بسته بندی آن باید محکم و بدون نفوذ باشد.
 4. همچنین تاریخ انقضای آن بر روی بسته بندی باید حک شده باشد. در صورتی که تاریخ انقضا تمام شده باشد باید سوزن را تعویض و یا استریل کنید.

به طور کلی اگر میخواهید پک کاملی از سوزن را داشته باشید، نمونه‌های زیر کافیست:

 • سوزن گان RL
 •  RS
 •  M1
 •  RM

برای شیدینگ لب از چه سوزنی استفاده کنیم؟

سوزن 3 سر گرد برای تاتو رژلب دائم و شیدینگ لب، 2 سر برای تاتو خط لب، 5 سر و 7 سر برای تاتو رژلب و شیدینگ لب کاربرد دارند.

بهترین سوزن تاتو خط چشم چیست؟

سوزن 1 سر برای تتو خط چشم بسیار عالی است. از طرفی توجه به عمق سوزن در تاتو خط چشم نیز از نکات بسیار مهم است که پیگمنتر باید بدان مسلط باشد.

 برای تاتو ابرو از چه سوزنی استفاده کنیم؟

از انواع سوزن تاتو ابرو می‌توان به سوزن فلت برای هاشور ابرو، سوزن کاتریج پیچی نانو برای فیبروز ابرو ، انواع سوزن کارتریج و سوزن میکروپیگمنتیشن برای میکروپیگمنتیشن ابرو اشاره کرد.

برای تاتو بدن از سوزن چند سر استفاده کنیم؟

اگر شما هم به این پرسش برخورده‌اید که برای سایه زدن تاتو بدن از چه سوزنی استفاده کنیم باید گفت سوزن RL ، سوزن تتو M2 و سوزن 9 سر برای طراحی تتو بدن مناسب هستند.

ایا برای تتو زدن با سوزن عمق سوزن تتو مهم است؟

بله یکی از نکات مهم در تاتو سوزنی، توجه به عمق سوزن در تاتو خط چشم، عمق سوزن تاتو لب و عمق سوزن تاتو ابرو است. زیرا درصورت عمق زیاد بافت پوست آسیب خواهد دید و همچنین در صورت عمق کم ماندگاری رنگ تاتو کم و ریزش رنگ تاتو را شاهد خواهیم بود.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 3.5 / 5. تعداد آرا: 26

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

One thought on “سوزن تاتو و معرفی 12 مدل سوزن پرکاربرد

 1. آواتار لیانا لیانا گفت:

  تنها مطلب کاملی که درباره سوزنهای تتو خوندم همین بود واقعا کامل و جامع بود. ممنونم ازتون

دیدگاهتان را بنویسید