مقالات

سوزن تاتو و آشنایی با انواع سوزن و کاربردهای آنها

سوزن تاتو

سوزن تاتو یکی از وسایل و لوازم پرکاربرد برای آرایش دائم و تاتو است. انتخاب صحیح سوزن اهمیت بسیار بالایی دارد. چراکه اگر سوزن به اشتباه انتخاب شود طرح ابرو یا خطوط ابرو خوب نمی‌شود یا اینکه ممکن است طرح تاتو بدن زیبا نشود. پس انتخاب صحیح سوزن یکی از عوامل مهم در کیفیت کار است. در ادامه این مطلب از وب سایت استاد غزل زرگریان با ما همراه باشید تا بیشتر با سوزن‌ها و انواع آنها آشنا شوید.

نکات مهم برای استفاده از سوزن‌های تاتو

سوزن تاتو یکی از مهمترین عوامل تعیین کننده در کیفیت تاتو است. کسی که در زمینه آرایش دائم تخصص و مهارت دارد باید با انواع سوزن آشنا باشد. همچنین پیگمنتر یا تاتو کار باید با تفاوت‌ها و کاربردهای سوزن‌ها آشنایی داشته باشد تا بتواند بهترین نوع سوزن متناسب با کاری که می‌خواهد انجام دهد را انتخاب کند. یکی از نکات مهم در زمان کار این است که از یک سوزن مشترک برای چند نفر استفاده شود. این کار کاملا غیر بهداشتی است. استفاده از یک سوزن برای یک فرد در چند جلسه ریموو تاتو هم باعث ایجاد صدمات و آسیب‌های پوستی می‌شود.

امروزه در دستگاه‌های تاتو از کارتریج استفاده می‌شود. کارتریج باید استاندارد، استریل و ایزوله باشد تا به هیچ عنوان خون و مایعات بدن و صورت از داخل کارتریج به داخل هندپیس راه پیدا نکند. برای اطمینان بیشتر می‌توانید از نوع خاصی از واشر ارتجاعی به نام ممبران استفاده کنید. این واشر ارتجاعی مانع از انتقال رنگ و مایعات لنفی از کارتریج به درون هندپیس می‌گردد. اگر رنگ و مایعات لنفی به درون هندپیس انتقال پیدا کند، احتمال انتقال عفونت و ویروس های هپاتیت و ایدز به افراد دیگر به شدت بالا خواهد رفت، پس همیشه در زمان کار دستگاه را به طور عمودی نسبت به مکان تاتو (یدن یا صورت ) مورد استفاده قرار دهید.

این کار باعث می‌شود تا مواد از زیر سوزن وارد دستگاه نشود. اگر از سوزن مناسب و استانداردی استفاده شود حداقل تخریب بافت پوستی و کاشت رنگدانه‌ها به بهترین شکل ممکن انجام می‌شود.

سرهای مختلف سوزن تاتو به چه معناست؟

سوزن‌ها دارای سرهای مختلفی هستند. در زیر به توضیحات هرکدام از آنها میپردازیم:

 •  سوزن 1 سر: این نوع سوزن زاویه‌ای عمودی دارد و درد زیادی دارد. از این سوزن برای هاشور ظریف و خط چشم و بن مژه استفاده می‌شود.
 • 2 سر: این نوع سوزن با زاویه‌ای 90 درجه یا 45 یا 65 درجه بر روی پوست قرار می‌گیرد. برای هاشور ابرو، خط چشم و خط لب از این سوزن استفاده می‌شود.
 •  3 سر: این نوع سوزن هم زاویه قرارگیری آن و هم کاربرد آن، شبیه سوزن 1 و 2 سر است.
 •  سوزن 5 سر: این سوزن با زاویه 45 و 65 درجه بر روی پوست قرار می‌گیرد. سوزن 5 سر برای سایه و تاتو رژلب دائم و پر کردن نواحی خالی بسیار عالی است. این نوع سوزن درد کمتری نسبت به سه نوع سوزن بالا دارد..
 •  سوزن 7 سر: این سوزن درد بسیار کمی دارد و برای رژلب و سایه و طراحی کاربرد دارد.
 •  9 سر: زاویه‌ی مناسب برای قرارگیری این سوزن بر روی پوست 90، 65 و 45 درجه است. از این سوزن برای تاتوهای وسیع و بزرگ مثل رژلب و طراحی تاتو بدن استفاده می‌شود. درد این نوع سوزن از همه انواع سوزن‌های بالا کمتر است. .

انواع سوزن تاتو و کاربردهای آن

سوزن‌های تتو در انواع مختلفی به بازار عرضه شده‌اند و کسی که بخواهد سوزن را برای خدمات زیبایی خریداری کند باید با انواع آن آشنا باشد. در زیر به معرفی توضیحات و کاربردهای انواع سوزن‌ها اشاره کرده‌ایم:

سوزن میکروبلیدینگ (تیغ بلید)

سوزن میکروبلیدینگ نام‌های متفاوتی دارد. برای مثال این سوزن با نام‌های تیغ بلید هم شناخته می‌شود. از سوزن میکروبلیدینگ بیشتر برای میکروبلیدینگ ابرو استفاده می‌شود. کیفیت این نوع سوزن بسیار بالاست. البته باید لوازم تاتو را از فروشگاه‌های معتبر خریداری کنید. این نوع سوزن دارای دو نوع زیر است:

 1. نوع ساده یا سرکج : این نوع سوزن برای هاشور ابرو کاربرد دارد.
 2. نوع فیبروز گلد یا یو شکل: از سوزن U شکل برای تاج ابروها در زمان آرایش ابروها استفاده می‌شود.

همچنین این نوع سوزن با مارک‌هایی مثل pcd در بازار موجود است و می‌توانید خریداری کنید. توجه داشته باشید که برای پوست‌های ضخیم باید از سوزن با تعداد بالا استفاده کنید. اما اگر پوست مشتری شما نازک است باید از تعداد سوزن کم استفاده کنید.حتما این نکته را جدی بگیرید تا مشکلی برای مشتری شما به وجود نیاید.

سوزن و کارتریج تاتو

دستگاه تاتو پن یکی از معروف‌ترین دستگاه‌ها برای تاتو و میکروپیگمنتیشن ابرو است. سوزن تاتو پن برندهای مختلفی دارد. اما سوزن و کارتریج تتو یکی از بهترین نوع سوزن‌ها برای دستگاه پن و میکروپیگمنتیشن ابرو است. سوزن کارتریج برای نگهداری رنگ در زمان کار مخزنی دارد. بعد از اتمام کار می‌توانید سوزن را تعویض کنید. خود این نوع سوزن دارای انواع مختلفی است. سوزن کارتریج تاتو دارای دو نوع گرد و تخت است. سوزن‌های RL، RS و مگنوم و سوزن تتو F و سوزن CM  از انواع مختلف این نوع سوزن است. در زیر به معرفی هر کدام از این سوزن‌ها و کاربردهای آنها پرداخته‌ایم:

سوزن و کارتریج تاتو

سوزن تاتو rl

سوزن RL یکی از انواع سوزن‌های گرد است. این نوع سوزن به سوزن خط کش یا خط گیری معروف است. سر این نوع سوزن کاملا بهم نزدیک است و بیشترین کاربرد این نوع سوزن تاتو برای ایجاد کردن یک طرح تاتو بدن است.

سوزن سایه زن (RS) Round Shader

سر سوزن‌های این مدل سوزن کاملا بهم نزدیک است. سوزن RS برای سایه زدن ابروها کاربرد دارد.

سوزن‌های مگنوم یکی از انواع سوزن تاتو

سوزن‌های مگنوم 2 ردیف دارند و دارای 9 سر هستند. همچنین سوزن‌های مگنوم دارای دو نوع سوزن M1 و M2 هستند. در زیر به توضیح این دو نوع سوزن مگنوم پرداخته‌ایم:

سوزن تاتو m1 یا سوزن فلت تتو بهترین مارک سوزن تاتو

این نوع سوزن مگنوم با نام سوزن مگنوم و سوزن فلت تاتو شناخته می‌شود و به این نام‌ها هم معروف است. این نوع سوزن همانند سوزن‌های مگنوم 2 ردیف دارد. به همین دلیل برای سایه کاری و پخش رنگ بسیار عالی هستند. اما باید توجه کنید که این نوع سوزن برای ناحیه‌های کوچک و پر کردن فاصله‌های زیاد کاربرد دارد.

سوزن تاتو m2

سوزن M2 تنها یک تفاوت با سوزن M1 دارد. این نوع سوزن برای نواحی بزرگ پوست استفاده می‌شود.

سوزن  F یا Flat Shader

 لازم است بدانید که این نوع سوزن دارای دو نوع شیب دار و تخت است. سوزن F شامل 1 تا 17 سر سوزن است. از این سوزن همانند سوزن rs برای سایه زدن‌های تخت و هاشور ابرو استفاده می‌شود. سوزن‌های فلت فشار بیشتری وارد می‌کنند و عمیق‌تر وارد پوست می‌شوندو بهترین کاشت رنگدانه با این نوع سوزن انجام می‌شود.

سوزن‌های تاتو RM یا CM (منحنی یا دایره‌ای شکل)

سوزن RM یا CM مانند سوزن‌های مگنوم است. اما تفاوتی که این نوع سوزن با سوز‌ن‌های مگنوم دارد در شکل ظاهری آن است. این نوع سوزن شکل منحنی دارد. یعنی اینکه سر سوزن‌ها یکسان و یک اندازه نیست. به طور کلی ارتفاع سوزن در وسط پین‌ها زیاد است و کناره‌های سوزن ارتفاع کمتری دارد. همین تفاوت ارتفاع باعث شده تا شکل سوزن در سر آن به شکل هلالی باشد. از سوزن CM همانند سوزن M1 برای پر کردن قسمت‌های کوچک بدن استفاده می‌شود.

ساختار این سوزن دارای 2 ردیف است و نوک سوزن یه شکل کمان است. به همین دلیل برای سایه‌های روشن و تیره از این نوع سوزن استفاده می‌کنند. این نوع سوزن، پوست را بهتر منحرف می‌کند. به همین دلیل برای ایجاد سایه‌های فوق حرفه‌ای و خیلی ملایم و یکدست از این سوزن استفاده می‌کنند. این سوزن دارای تعداد سرهای فرد است. برای انجام خطوط خیلی ظریف حتما باید از سوزن‌های 1.3 سر استفاده کرد. سوزن تک سر پخش رنگ تاتو را به وجود می‌آورد. به همین دلیل از نوع تک سر این نوع سوزن استفاده نمی‌کنند. بهترین سوزن‌های تاتو RM سوزن‌های  3 و 5 و 7 و 9 و 13 و 15 سر ( البته با توجه به سبک و طرح ) می باشد.

سوزن تاتو کارتریج پیچی ساده

سوزن پیچی مدل ساده‌ای دارد. این نوع سورن برای افرادی که مبتدی هستند و می‌خواهند بر روی پوست مصنوعی تمرین کنند عالی است. این مدل سوزن دارای انواع مختلفی است که چندین سر دارد. در زیر به انواع آتن و کاربردهای آنها اشاره کرده‌ایم:

 • سوزن 1 سر : مناسب برای تاتو خط چشم، هاشور خط چشم و بن مژه
 • 2 سر
 • 3 سر فلت
 • سوزن 3 سر گرد: مناسب برای تاتو رژلب دائم و سایه زدن تاتو
 • 5 سر گرد و 5 سر فلت
 • 7 سر گرد و 7 سر فلت

سوزن تاتو کارتریج پیچی ساده

سوزن کارتریج پیچی نانو

سوزن پیچی نانو بسیار ریز است و اندازه کوچکی دارد. به دلیل اینکه این نوع سوزن ریز است برای طرح‌های ریز و خطوط ریز از این سوزن استفاده می‌شود. همچنین با استفاده از سوزن کارتریج پیچی نانو با کیفیت و دقت بیشتری می‌توان طرح تاتو و خطوط ابرو را برای فیبروز ابرو انجام داد.

سوزن کارتریج پیچی نانو

سوزن کارتریج T

از این نوع سوزن استفاده نمی‌شود. اما برخی از دستگاه‌های تاتو از این سوزن استفاده می‌کنند. برخی از پیگمنترها از دستگاه‌هایی که با سوزن کارتریج تی کار می‌کنند، استفاده می‌کنند. به همین دلیل بایدحتما این نوع سوزن را خریداری کنند.

سوزن کارتریج T

چه نکاتی را باید در زمان خرید سوزن تاتو رعایت کنیم؟

در زمان خرید سوزن برای تاتو باید به موارد زیر دقت کرد:

 1. سوزن باید صاف و بدون خم شدگی باشد. چراکه سوزن خمیده و کج به پوست آسیب وارد می‌کند و رنگ تاتو را به طور یکسان در سطح پوست پخش نمی‌کند.
 2. سوزن باید به میله مرکزی لحیم شده باشد. در غیر اینصورت باعث مشکلاتی برای پوست می‌شود.
 3. بسته بندی آن باید محکم و بدون نفوذ باشد.
 4. همچنین تاریخ انقضای آن بر روی بسته بندی باید حک شده باشد. در صورتی که تاریخ انقضا تمام شده باشد باید سوزن را تعویض و یا استریل کنید.

به طور کلی اگر میخواهید پک کاملی از سوزن را داشته باشید، نمونه‌های زیر کافیست:

 • RL
 •  RS
 •  M1
 •  RM

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *