مقالات مرکز غزل زرگریان

زخم تاتو و معرفی سریعترین راه های درمان آن

زخم تاتو
3.6
(25)

یکی از شایع‌ترین عوارض جانبی تتو، ایجاد زخم تاتو است. انجام آرایش دائم و مراحل تاتو ابرو به دلیل استفاده از سوزن تاتو و وارد شدن آن به لایه‌ های پوست با ایجاد زخم تتو همراه است. برای زود خوب شدن زخم تاتو باید به مراقبت‌های قبل و بعد از تاتو بدن و صورت توجه نمود. از روش‌های درمان جای زخم تاتو می‌توان به استفاده از بهترین پماد بعد از تاتو ابرو، لیزر درمانی، استفاده از ژل آلوئه‌ورا، داروهای شیمیایی، میکرودرم ابریژن و ..  اشاره کرد.

اگر شما هم به این پرسش‌ها برخورده‌اید که تا چند روز بعد از تاتو باید پماد زد، مراحل پوست‌ریزی تاتو چگونه است، زخم تاتو ابرو کی خوب میشه و برای زود خوب شدن زخم تاتو ابرو و درمان سریع زخم تاتو ابرو چه کنیم، با ما همراه باشید.

در ادامه این مطلب از وب سایت غزل زرگریان، شما را با مهم ترین نکات مراقبت بعد از تاتو که ماندگاری آن را چند برابر می‌کند آشنا خواهید شد و ما به معرفی سریعترین راه برای از بین بردن جای زخم تاتو ابرو پرداخته‌ایم. همچنین شما موارد ایجاد اسکار یا زخم فیبروز ابرو و راه‌های از بین بردن آن و نحوه درمان یا از بین بردن جای زخم تاتو را متوجه خواهید شد.

زخم تتو یا اسکار چیست؟

در مراحل تاتو ابرو، سوزن هزاران بار توسط پیگمنتر به پوست فرد فرو می‌رود. این سوزن‌ها با وجود اینکه بسیار ظریف و نازک هستند اما به مرور باعث ایجاد زخم بزرگی روی پوست و جوش زدن بعد از تاتو ابرو خواهند شد. زخمی که درون آن جوهر تتو قرار دارد. یک تاتوکار حرفه‌ای با علم به عمق مناسب سوزن تتو، از فرو بردن بیش از حد سوزن به درون پوست و ورود سوزن به سطح زیرین پوست جلوگیری می‌کند.

آسیب وارده در اثر فروکردن سوزن در سطح پوست، نرمال و طبیعی است. این آسیب بعد از گذشت یک الی دو هفته بهبود می‌یابد. اما اگر تاتوکار بی‌تجربه باشد، باعث نفوذ رنگ تتو در عمق پوست شما شده و به بافت پوست آسیب می‌زند. درصورت بروز چنین اتفاقی بهبودی سخت و اسکار یا زخم تاتو ابرو ایجاد می‌شود.

از آنجایی که در صورت بروز چنین اتفاقی، پوست نمی‌تواند خود را بازسازی کند، اسکار رشد می‌کند. و بدین ترتیب، ترمیم بافت پروتئینی با نام کلاژن توسط بدن شروع می‌شود. این کلاژن با کلاژنی که خود به خود ترمیم شده تفاوت دارد. زخم تتو ایجاد شده ناشی از بی‌تجربگی پیگمنتر از بین نمی‌رود. البته ایجاد زخم تاتو ابرو همیشه ناشی از کم‌تجربگی تاتوکار نیست. ایجاد زخم فیبروز ابرو و نیدل استیک شدن، می‌تواند به سبب امکان ایجاد بیماری‌های خونی اهدای خون و تاتو را با مشکل مواجه کند.

دلایل ایجاد اسکار یا زخم تاتو و راه های از بین بردن آن

نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه زیادی کنید این است که زمانی که می‌خواهید کار تاتو را انجام دهید باید به بهترین سالن آرایش دائم مراجعه کنید. یک پیگمنتر حرفه‌ای نحوه کار کردن با انواع سوزن تاتو و سوزن و کارتریج اسکالپ سر و اینکه تا چه عمقی سوزن را وارد پوست کند، را می‌داند.

اگر سوزن تاتو به درست‌ترین لایه پوست وارد شود، زخم تاتو به سرعت خوب می‌شود. همچنین ماندگاری تاتو بیشتر می‌شود. زخم و اسکار ناشی از تاتو دلایل مختلفی دارد. علاوه بر بی‌تجربگی مستر، از مهم‌ترین دلایل ایجاد زخم بعد از تاتو عبارتند از:

عمق سوزن تاتو

عمق سوزن تاتو در زمان تاتو و فیبروز ابرو بسیار مهم است. اگر سوزن به‌طور نادرست وارد پوست شود باعث زخم شدن تتو می‌شود. برای زود خوب شدن زخم تاتو ناشی از عمق نامناسب سوزن زمان زیادی نیاز است.

همچنین ممکن است در مراحل پوست ریزی تاتو، این زخم بر روی پوست به شکل اسکار شود. زمانی که سوزن به لایه دوم پوست نفوذ پیدا کند بعد از یک تا دو هفته زخم تتو خوب می‌شود. اما اگر عمق سوزن نامناسب باشد بافت پوست آسیب می‌بیند. زمانی که بافت پوست آسیب ببیند نمی‌توان با روش‌های معمولی زخم را درمان کرد. متاسفانه در زمان زخم شدن تتو و زمانی که بافت پوست آسیب ببیند زخم تاتو ابرو درمان نمی‌شود.

پوست های بسیار حساس

اگر پوست شما بریدگی یا زخم دارد و به سختی ترمیم می‌شود طبیعتا نباید انتظار زود خوب شدن زخم تاتو ابرو را داشته باشید. برخی از دلایل ایجاد زخم همین موضوع است که برخی از افراد پوست‌های حساس و مستعد به آکنه دارند. بنابراین قبل از تاتو بهتر است با یک پزشک مشورت کنید.

دستکاری کردن زخم تاتو

چرا باید زخم تاتو را کند؟ زمانی که زخم تتو ایجاد می‌شود نباید آن را دستکاری کنید. بعد از میکروبلیدینگ و تاتو رژلب دائم لایه‌ای بر روی تتو ایجاد می‌شود تا از ورود میکروب به پوست جلوگیری شود. در مراحل پوست ریزی تاتو گاهی این لایه به قدری نازک است که با برخورد با لباس یا کوچکترین کشیدگی ممکن است آسیب ببیند.

اگر این لایه از بین برود بافت پوست آسیب می‌بیند. به همین دلیل شما باید مراقبت باشید تا این لایه حفاظتی آسیب نبیند و خود به خود کنده شود.

خاریدن قسمت تتو شده

اگر پوست شما بعد از انجام تاتو رژلب دائم خارش داشت به هیچ عنوان پوست لب را نخارانید. زیرا اگر پوست لب را بخارانید اسکار بر روی لب به وجود می‌آید. بنابراین تحت هیچ شرایطی پوست را بعد از تتو نخارانید.

عفونت زخم

یکی از دلایل ایجاد زخم تاتو و درمان نکردن آن عفونت تاتو است. عفونت سلامت کلی بدن را دچار خطر می‌کند. زمانی که احساس کردید زخم تاتو شما دارد عفونت می‌کند حتما به پزشک مراجعه کنید تا درمان لازم برای شما انجام شود.

راه‌های جلوگیری از ایجاد زخم تاتو ابرو

در زیر به شما عزیزان راهکارهایی را یاد می‌دهیم که با زخم شدن تتو مواجه نشوید. راه‌های جلوگیری از زخم تتو عبارتند از:

 • استفاده از بهترین پماد بعد از تاتو ابرو
 • سلفون پیچی تاتو: این کار به شما کمک می‌کند تا زخم تتو بر اثر تماس به لباس و…. کنده نشود.
 • هر دو ساعت پماد بعد از تاتو را استفاده کنید.
 •  تا 3 یا 4 روز بعد از میکروپیگمنتیشن ابرو و دیگر روش‌های آرایش دائم به حمام نروید. اگر در این مدت به حمام بروید زخم تاتو، عفونت می‌کند.
 • از رفتن به استخر و سونا و…. خودداری کنید.

روش تشخیص جای زخم تاتو ابرو از بهبودی

روند بهبودی پس از انجام تاتو می‌تواند از دلایل جای زخم تاتو باشد. در روزهای ابتدایی ممکن است جای زخم با بهبود اشتباه گرفته شود. زیرا در چند هفته اول، به دلیل نفوذ سوزن به پوست، زخم‌، قرمزی و التهاب پوست ایجاد می‌شود.

این امر لزوما جای زخم نبوده و می‌تواند طبیعی باشد. اما درصورتی که پس از یک الی دو ماه پس از بهبودی جای زخم همچنان باقی مانده باشد، جای زخم تتو است.

از دیگر علائمی که می‌توان نشان‌دهنده ایجاد زخم تتو باشد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  پوست قرمز یا صورتی پس از بهبودی کامل
 •  سوزاخ شدن پوست
 •  خطوط برجسته که در آن سوزن حین تاتو استفاده شده بود
 •  تغییر رنگ تاتو
  همچنین درصورتی که زخم شما عفونت کرده باشد شما شاهد علائمی نظیر، قرمزی بیش از حد، تورم، جوش‌های چرکی، درد شدید و ترشحات عفونی از زخم هستید.

بهترین راه ها برای درمان سریع زخم تاتو ابرو کدامند؟

اگر زخم تتو شما عمیق است حتما باید به پزشک مراجعه کنید. اما در صورتی که زخم شما عمیق نیست می‌توانید برای زود خوب شدن زخم تاتو و نحوه درمان یا از بین بردن جای زخم تاتو باید از بهترین پماد بعد از تاتو ابرو , انواع کرم‌ها و داروهای مخصوص در داروخانه استفاده کنید. با این راه‌ها زخم تتو شما درمان می‌شود. از جمله روش‌های درمان جای زخم تاتو عبارتند از:

استفاده از ژل آلوئه ورا برای درمان زخم تتو

استفاده از ژل آلوئه ورا برای درمان زخم تتو

لازم است بدانید که شیره برگ آلوئه ورا به دلیل خاصیت مرطوب کنندگی و التیام بخشی که دارد بهترین درمان برای زخم تتو است. از جمله ترکیبات برگ آلوئه ورا عبارت است از:

 • پلی ساکاریدها
 • منن‌ها
 •  آنتراکینون‌ها
 •  لکتین‌ها

آلوئه ورا به دلیل وجود این ترکیبات خاصیت ضد التهابی دارد و باعث کاهش التهاب و اسکار می‌شود. همچنین ژل آلوئه ورا خاصیت مرطوب کنندگی دارد و پوست را هیدراته می‌کند. موادی که در شیره برگ آلوئه ورا وجود دارد خاصیت آنتی باکتریال دارد و زخم تتو شما را از عفونت حفظ می‌کند. ترکیب این مواد باعث شده تا ژل آلوئه ورا به کاهش زخم تتو کمک زیادی کند.

استفاده از بهترین پماد بعد از تاتو ابرو

پمادهای از بین برنده جای اسکار نظیر بایو اویل تاحدودی می‌توانند منجر به کاهش ظاهر اسکار شوند. همچنین پمادهایی نظیر ویتامین A چشمی، ویتامین AD، تتراسایکلین و جنتامایسین نیز برای زود خوب شدن زخم تاتو ابرو توصیه می‌شوند.

استفاده از مرطوب کننده

برای کاهش خشکی اطراف زخم تتو باید این نواحی را مرطوب نگه داشت. البته مرطوب کننده نمی‌تواند جای زخم تتو را از بین ببرد اما در کاهش آثار ظاهری آن تاثیر دارد.

تمدید تتو

شما می‌توانید با ایجاد تتویی دیگر روی زخم خود آثار آن را محو کنید. اما باید توجه کنید که درصورت داشتن زخم تاتو و اسکاری قابل توجه این روش درمانی ایده‌آل محسوب نمی‌شود. در این موارد از روش‌های کاور تاتو قدیمی و دکاپاژ ابرو استفاده می‌شود.

میکرودرم ابریژن برای درمان زخم تاتو

میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن شامل یک اسکراب شیمیایی است که با از بین بردن لایه بالایی پوست، ظاهری یکدست ایجاد می‌کند. اما باید توجه داشت که این تکنیک باید در کلینیک‌های زیبایی توسط متخصصان مجرب انجام شود.

پانسمان‌های پیشرفته زخم تتو

این پانسمان‌ها دارای اثرات آنتی میکروبیال، رطوبت‌رسانی به زخم، ضد التهاب، کاهش ایجاد اسکار، جذب اگزودای زخم و ... هستند.

از این پانسمان‌ها در انواع زخم‌هایی نظیر زخم تتو، زخم بستر، درمان سوختگی و .. استفاده می‌شود. استفاده از این پانسمان‌ها موجب از بین رفتن عفونت سطحی زخم و محو شدن جای آن می‌شود.

مصرف داروهای شیمیایی

درصورتی که با انجام اقدامات گفته شده جای زخم تتو هنوز قابل مشاهده بود میتوانید به متخصص پوست مراجعه کنید. پزشک در صورت ایجاد عفونت داروهای آنتی بیوتیک و .. تجویز می‌کند.

لیزر درمانی

یکی از روش‌های درمان سریع زخم تاتو ابرو، استفاده از لیزر است. پس از معاینه پزشک با استفاده از بی‌حسی موضعی این روش بکار می‌رود. البته بعد از لیزر، مراقبت‌هایی نظیر استفاده از کرم ضدآفتاب باید رعایت شود.

تا چند روز بعد از تاتو باید پماد زد؟

معمولا یک هفته تا 10 روز باید از بهترین پماد بعد از تاتو ابرو برای برای زود خوب شدن زخم تاتو استفاده کنید.

بهترین راه ها برای درمان زخم تاتو کدام اند؟

استفاده از روغن‌های گیاهی، کرم‌های خاص، ژل آلوئه‌ورا و .. در گام اول بهترین روش‌های درمان هستند. در صورت عدم درمان با این روش‌های می‌توانید به پزشک مراجعه کرده و از روش‌های لیزردرمانی و داروهای شیمایی استفاده کنید.

آیا رعایت مراقبت های قبل و بعد از تاتو بدن در عدم ایجاد زخم تتو تاثیردارند؟

بله. یکی از دلایل ایجاد زخم تاتو عدم رعایت مراقبت از پوست بعد از تتو زدن است. درصورت رعایت این نکات می‌توان تا حد زیادی از ایجاد زخم تتو و اسکار جلوگیری نمود.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 3.6 / 5. تعداد آرا: 25

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید