مقالات

لایه های پوست و شناخت آن برای کاشت رنگدانه‌ها در پوست

لایه های پوست

پوست شناسی در تاتو و شناخت لایه های پوست از مهم‌ترین عوامل برای کاشت رنگدانه‌ها هستند. با شناخت آناتومی پوست بهترین و نزدیک‌ترین رنگ به پوست را می‌توان انتخاب کرد. همچنین با کمک شناخت لایه‌های پوست می‌توان مکمل رنگ‌هایی را انتخاب کرد که تغییر رنگ نداشته باشند. در ادامه این مطلب لز وب سایت استاد غزل زرگریان بیشتر با لایه های پوست در تاتو آشنا خواهید شد. شناخت انواع پوست و پیگمنت‌هایی که در پوست غالب می‌باشد در ترکیب رنگ برای تاتو ابرو، فیبروز ابرو،  هاشور ابرو و….. بسیار عالی است و به پیگمنتر کمک زیادی می‌کند. اما در صورتی که مستر با انواع پوست و ساختار و لایه های پوست آشنایی نداشته باشد بعد از مدتی رنگ تتو تغییر می‌کند. برای اینکه رنگدانه‌ها به خوبی وارد پوست شوند باید اطلاعاتی درباره ساختمان پوست و لایه‌های پوست داشت. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

لایه‌های پوست در کاشت صحیح رنگ در میکروپیگمنتیشن

پوست یکی از مهم‌ترین و بزرگترین عضوهای بدن می‌باشد. پوست 15 تا 20 درصد کل وزن بدن انسان را شامل می‌شود. اما لازم است بدانید که پوست بدن مانند یک صفحه کاغذی نیست و ساختاری لایه لایه دارد.  شناخت لایه های پوست بسیار مهم است. زیرا اگر پیگمنتر اطلاعات کافی درباره ساختمان پوست نداشته باشد در این صورت نتیجه نهایی کار زیبا نخواهد شد. یا اینکه ممکن است کاشت رنگدانه به صورت غیر اصولی انجام شود و مشتری به فکر ریموو تاتو خود باشد. به همین دلیل حتما به بهترین مرکز برای تاتو و آرایش دائم مراجعه کنید تا دچار چنین مشکلاتی نشوید. پوست صورت از سه لایه کلی تشکیل شده و شناخت آنها در کاشت پیگمنت‌های رنگی از اهمیت بالایی برخورددار می‌باشد. در زیر به انواع لایه های پوست و بهترین لایه برای کاشت رنگدانه در تاتو اشاره کرده‌ایم:

شناخت لایه اپیدرم (epiderm) و شناخت آناتومی پوست برای پیگمنترها

لایه اپیدرم یکی از لایه های پوست است که سطح آن از لایه های شاخی و کراتینه تشکیل شده است. این لایه یک لایه سطحی و رویی در پوست است. سلول‌های مرده در این قسمت از پوست تجمع دارند.  لایه اپیدرم مقاومت بالایی در برابر خشک شدن دارد. مهم‌ترین وظیفه لایه اپیدرم محافظت کردن از بدن و مشخص کردن نوع پوست افراد است. در واقع لایه اول نقش حفاظت از پوست را بر عهده دارد و پوست را از عوامل خارجی محفاظت می‌کند. رنگ تاتو در این لایه از پوست به دلیل اینکه این لایه سلول‌های مرده دارد در سطح پوست کاشت می‌شود. به همین دلیل رنگ‌ها بعد از مدتی به راحتی و به سادگی از روی پوست پاک می‌شوند.

در لایه اول پوست (اپیدرم) سه پیگمنت سفید، سبزه و گندمی وجود دارد. به طور کلی 3 نوع پیگمنت اصلی در هر پوست وجود دارد. زرد، آبی و قرمز. اگر تعداد هر کدام از رنگ‌ها بیشتر باشد آن رنگ تعیین کننده رنگ پوست است. لازم است بدانید که انتخاب صحیح رنگ به شناخت صحیح رنگ پوست بستگی دارد که برای جلوگیری از تغییر رنگ هاشور ابرو در آرایش دائم اهمیت ویژه‌ای دارد.

لایه درم (derm) یا مزودرم یکی از بهترین لایه های پوست برای کاشت رنگدانه

لایه درم یا مزودرم به لایه میانی یا غشاء میانی پوست، لا پوست و قسمت حساس و عروقی میان پوست معروف است. در این لایه کلاژن و الاستین وجود دارد. کلاژن در پوست وظیفه بازسازی، جوانسازی و ترمیم پوست را دارد. الاستین در پوست وظیفه ارتجاعی و کشسانی پوست را دارد. این لایه سلول‌های بافت زنده دارد. به همین دلیل 5 تا 7 برابر ضخیم‌تر از لایه اپیدرم است. اگر رنگدانه‌ها با سوزن تاتو به لایه درم وارد شوند ماندگاری بیشتری دارند.

هیپودرم (hypoderm) یا آندودرم یکی دیگر از لایه های پوست

سومین لایه از پوست لایه هیپودرم یا آندودرم است که پوست را به بافت ماهیچه‌ای وصل می‌کند. نام‌های دیگر لایه هیپودرم، لایه هایپودرم و زیر جلد است. در این لایه غدد عرق و چربی، پیاز مو، سلول‌های زاینده و بیشتر چیزهایی که برای یک پوست حیات را در بر دارد وجود دارد. در واقع این لایه جزو حساس‌ترین لایه های پوست است. لایه هیپودرم یک لایه بافت چربی است. به همین دلیل زمانی که سوزن وارد این لایه می‌شود، خونابه (خون رقیق همراه با آب) از آن بیرون می‌آید. بنابراین سوزن در تاتو رژلب دائم نباید به این لایه برسد. زیرا این لایه برای تاتو صورت اصلا مناسب نیست.

اهمیت لایه های پوست برای تاتو

اکنون که هر یک از لایه های پوست را شناختید، لازم است که اهمیت هر کدام از لایه های پوست را بدانید. در زیر به اهمیت آنها اشاره کرده‌ایم:

  • در لایه اول به دلیل وجود پیگمنت‌های رنگی پوست اگر مستر انتخاب درستی نداشته باشد بعد از کاشت شاهد تغییر رنگ در پوست خواهیم شد. برای مثال اگر فردی پوست سبزه داشته باشد یعنی رنگدانه‌های پوست بیشتر زرد و قرمز است. به همین دلیل باید از رنگ‌های دودی و زیتونی کمتر استفاده کرد. اگر در این لایه کاشت پیگمنت‌های رنگی انجام دهیم بعد از مدتی تمامی رنگ‌ها ریزش پیدا می‌کنند.
  • لایه دوم پوست به دلیل وجود کلاژن نقش بسیار مهمی در ترمیم پوست دارد. عمق سوزن و فشار دست برای رسیدن به این لایه و کاشت رنگدانه‌ها بسیار مهم است. چراکه در این لایه باید کاشت انجام شود تا رنگدانه‌ها به خوبی وارد پوست شوند.
  • در لایه سوم پوست که هیپودرم است نباید کاشت رنگ انجام داد. زیرا رنگ‌ها بعد از چند هفته پخش می‌شوند.

پس یکی از بهترین لایه های پوست برای کاشت رنگدانه، لایه دوم است.

دلیل کاشت نکردن رنگدانه در لایه سوم پوست

لایه سوم پوست یکی از لایه های پوست است که به اندام‌های داخلی بدن نزدیک است. همچنین پیاز مو در این لایه وجود دارد. بسیاری از خانم‌ها هستند که بعد از انجام تاتو یا آرایش دائم دائما این جمله را با خود تکرار می‌کنند: من 4 تار مو هم که داشته‌ام دیگر در نمی‌آید. این جمله کاملا درست و  صحیح است. زیرا در صورت عدم شناخت پوست شناسی در تاتو و ورود سوزن به لایه سوم به پیاز مو آسیب وارد می‌شود. بنابراین به هیچ وجه نباید در این لایه کاشت رنگدانه انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *