مقالات

مراقبت بعد از تاتو

مراقبت بعد از تاتو

مراقبت بعد از تاتو یکی از نکات بسیار مهم بعد از تتو است. اگر دوست دارید که تاتو ابرو شما ماندگاری بیشتری داشته باشد حتما مراقبت بعد از تاتو ابرو را انجام دهید. چه اولین بار باشد و چه بیستمین بار شما باید مراقبت‌های بعد از تاتو را رعایت کنید. در ادامه این مطلب از وب سایت استاد غزل زرگریان، بهترین سالن آرایش دائم مطالبی را برای شما ذکر کرده‌ایم تا با رعایت آنها تتوی شما مثل روز اول باشد. تا آخر این مطلب با ما همراه باشید.

چرا مراقبت‌های بعد از تاتو اهمیت دارد؟

تاتو به سیستم ایمنی شما فشار زیادی وارد می‌کند. به همین دلیل آماده سازی اولیه پوست به اندازه مراقبت بعد از تاتو اهمیت دارد. از آنجایی که کارهای زیبایی مثل تاتو یا آرایش دائم تهاجمی هستند، سیستم ایمنی بدن برای بهبودی زخم تاتو سخت کار می‌کند. به همین دلیل بعد از تاتو فعالیت‌های بیش از اندازه توصیه نمی‌شود. بنابراین سعی کنید بعد از تاتو آرام باشید و فعالیت‌های سنگین انجام ندهید.

مهم‌ترین مراقبت‌های بعد از تاتو که ماندگاری آن را چند برابر می‌کند

در زیر به مهم‌ترین مراقبت ها بعد از تتو اشاره کرده‌ایم:

تاتو را با دست تمیز لمس کنید

تاتو را حتما با دستان تمیز لمس کنید.  مهم‌ترین کار این است که قبل از لمس تاتو دستان خود را بشویید. شستن دست‌ها نباید یک شستن معمولی و سریع باشد. با صابون و یا مایع دستشویی کف دستها را به مدت 20 ثانیه بهم بمالید و خوب لابلای انگشتان را تمیز کنید. فرقی ندارد که چه نوع تتویی انجام داده‌اید فقط باید قبل از لمس آن دست خود را بشویید.

پماد مخصوص تاتو از اصول مراقبت بعد از تاتو

هر پیگمنتر یک نوع پماد را برای بعد از تاتو معرفی می‌کند. به هیچ عنوان پماد را بیش از حد نزنید. زیرا این کار منافذ پوست را مسدود می‌کند و جوش‌هایی ایجاد می‌کند. همین امر باعث می‌شود تا روند بهبود مختل شود. حتی برای برخی از افراد توصیه می‌شود از پماد استفاده نکنند تا زخم خود به خود بهبود یابد. چند روز اول بعد از تتو باید سعی کنید محل زخم چرب باشد. برای این کار بیشتر پیگمنترها پمادهایی مثل A و AD را معرفی می‌کنند. می‌توانید از پماد Aquaphor  هم استفاده کنید. با استفاده از پماد لایه برداری و پوسته پوسته شدن پوست بعد از تاتو کم می‌شود.

نفس کشیدن پوست یکی از راهکارهای جلوگیری از عفونت

در سه، چهار روز اول روند شستشوی پوست را دو تا پنج بار در روز تکرار کنید. سپس از یک لایه بسیار نازک پماد استفاده کنید. برای بهبودی زخم مقدار مناسبی از جریان هوا به پوست عالی است. بنابراین بسیار مهم است که مطمئن شوید که پوست می‌تواند نفس بکشد.

عدم خاریدن پوست جزو مراقبت از پوست بعد از تتو زدن

مدت زمان بهبودی زخم بعد از تاتو بستگی به اندازه و نحوه اجرا مراقبت بعد از تاتو دارد. اما به طور کلی 6 هفته طول می‌کشد تا زخم بهبود پیدا کند. حتما قبل از تاتو موارد منع تاتو را مطالعه کنید تا دچار عوارض‌های تاتو نشوید. جوهرها و رنگدانه‌های رنگی برای بهبودی نیاز به زمان بیشتری دارند. بعد از روز سوم یا چهارم پوست شروع به کنده شدن می‌کند. ممکن است این روند خارش آور باشد. اما شما باید از خاراندن و مالش تاتو خودداری کنید. این ناحیه حتی بعد از لایه برداری هم حساس می‌شود. بنابراین از مرطوب کننده استفاده کنید و این روند را ادامه هید. اگر محل تاتو را بخارانید زخم‌ها کنده می‌شوند و حتی ممکن است جای تتو تا مدت‌ها بر روی پوست باقی بماند.

عدم قرارگیری در نور آفتاب یکی از اصول مراقبت بعد از تاتو

یکی از راه‌های مراقبت بعد از تاتو این است که به مدت طولانی در زیر نور خورشید نباشید. با گذشت زمان کاملا طبیعی است که تاتو کمرنگ شود. طبق تحقیقات جوهر تاتو در لایه درم که یکی از لایه های پوست است معلق میماند. این رنگدانه‌ها توسط نوع خاصی گلبول سفید خون به نام ماکروفاژ نگهداری می‌شوند. فیبروبلاست نوع دیگری از سلول است که رنگدانه‌ها تتو را جذب می‌کند.

بنابراین ماکروفاژ و فیبروبلاست به اندازه کافی رنگدانه‌ها را بهم وصل می‌کنند تا رنگدانه‌ها در جای خود باقی بمانند و بر  روی پوست ظاهر شوند.  این سلولها تا سالها در اطراف میمیرند و رنگدانه‌ها به واسطه یک ماکروفاژ جدید دوباره جذب می‌شوند. تاتو بخشی از ارگانیسم است و بسیار مهم است که لایه اپیدرم از مواد شیمیایی در معرض نور خورشید در امان باشند. به همین دلیل اگر می‌خواهید به بیرون بروید حتما از بهترین ضدآفتاب مناسب با پوست خود استفاده کنید. یکی از مراقبت های بعد از تاتو استفاده از کرم ضدآفتاب است. قرارگیری طولانی مدت در معرض نور خورشید به تاتو آسیب زیادی وارد می‌کند بنابراین از برنزه شدن و سولاریوم خودداری کنید تا تاتو شما زیبا و تازه به نظر برسد.

مراقبت بعد از تاتو بدن

قبل از اینکه بانداژ را بردارید ابتدا دستان خود را به خوبی بشویید. سپس نوار و بانداژ را به آرامی بردارید. اگر بانداژ به خالکوبی چسبیده است آن را با آب ولرم خیس کنید. سپس به آرامی و با حرکات دایره‌ای تاتو را تمیز کنید. تتو را به آرامی بشویید تا پوست تمیز شود. با یک حوله تمیز یا کاغذی پوست را خشک کنید. 10 دقیقه اجاه دهید تا پوست در معرض هوای آزاد باشد .

بعد از این مدت کمی پماد به محل تاتو بزنید و مقدار اضافی پماد را با دستمال پاک کنید. استفاده بیش از حد پماد باعث خفگی تاتو می‌شود. برای 2-3 روز اول تاتو خود را با این روش یکبار در روز تمیز کنید. زمانی که تتو شما بانداژ نشود مستعد آلودگی و باکتری می‌شود. در نتیجه ممکن است باعث عفونت شود. تعویض به موقع باند و شستشوی مرتب پوست به بهبود سریع زخم تاتو کمک می‌کند.

مراقبت بعد از تاتو خط چشم

بن مژه و تاتو خط چشم یکی از انواع آرایش‌های دائمی صورت هستند که باید برای این موارد هم مراقبت بعد از تاتو را انجام داد. مراقبت بعد از تاتو خط چشم شامل عدم فعالیت‌های سنگین ورزشی، جلوگیری از تعریق زیاد و استفاده از عینک آفتابی است. تا یک هفته از محصولات آرایشی و بهداشتی در اطراف چشم استفاده نکنید. رعایت مراقبت‌های بعد از تاتو خط چشم باعث می‌شود تا تتو خط چشم ماندگاری بالایی داشته باشد.

مراقبت بعد از تاتو ابرو

تا چند روز اول از پماد چشمی استفاده کنید. اصلا نگران رنگ تاتو ابرو نباشید. بعد از چند روز رنگدانه‌های میکروبلیدینگ ابرو می‌ریزند و رنگ آن روشن‌تر می‌شود. اگر بیش از حد رنگ ابروی شما روشن شد نگران نباشید بعد از دو هفته رنگ اصلی تاتو ابرو نمایان می‌شود.

مراقبت بعد از تاتو لب

مراقبت‌های بعد از تاتو رژلب دائم را به درستی انجام دهید تا بهترین نتیجه را بگیرید. از انجام فعالیت‌های سنگین و تعریق زیاد خودداری کنید. از لوازم آرایشی لب استفاده نکنید. تا یک هفته لب را چرب کنید تا خشک نشود.

بایدها و نبایدهای مهم در مراقبت بعد از تاتو

انجام دادن مراقبت‌های بعد از تاتو، سلامت پوست را حفظ می‌کند. بنابراین برای اینکه تاتوی شما ماندگاری بالایی داشته باشد و پوست شما آسیب نبیند، نکات زیر را به یاد داشته باشید:

 1. از حوله، ملافه و لباس تمیز در فرآیند بهبودی پوست استفاده کنید.
 2. با وجود اینکه حمام و دوش گرفتن خوب است اما تا دو هفته محل تاتو را بهتر است خیس نکنید. البته این موضوع به این معنا نیست که از شنا کردن و حمام کردن یا غوطه ور کردن تاتو خود در آب برای مدت طولانی خودداری کنید.
 3. تا دو هفته از تابش مستقیم آفتاب بر روی تاتو دوری کنید تا تتو شما کاملا خوب شود. بعد از آن بهتر است تا آخر عمر خود برای قرار گرفتن در زیر نور خورشید از یک ضد آفتاب spf 50 برای تاتو خود استفاده کنید. خورشید باعث آسیب می‌شود و طول عمر و ماندگاری تتو را کم می‌کند.
 4. لباس‌های گشاد یا ترجیحا نخی بپوشید و از لوازم جانبی منقبض مانند بند سوتین و کمربندهای تنگ بر روی تاتو بدن خودداری کنید. از پوشیدن لباس‌های کثیف، عرق دار یا پشمی و خارش دار خودداری کنید. زیرا این موارد باعث ایجاد مشکلات پوستی می‌شوند.

سوالات متداول مراقبت های بعد از تاتو

در ادامه به رایج ترین سوالات درباره مراقبت های بعد از تاتو پاسخ داده‌ایم:

چند روز بعد از تاتو بریم حموم؟

دوش گرفتن بعد از تتو ایرادی ندارد. اما خوابیدن در وان حمام و رفتن به استخر و سونا و جکوزی تا 2 هفته بعد از تتو جایز نیست.

قبل از تاتو چه کنیم؟

قبل از انجام تاتو بهتر است تاتوکار خود را از هر نوع بیماری خود مطلع کنید. همچنین اگر سابقه تبخال دارید، توصیه می شود از داروی مربوطه استفاده کنید تا احتمال بروز آن در زمان تتو رژلب دائم به حداقل برسد.  همچنین قبل از تاتو از پیگمنتر خود بخواهید از بهترین بی حسی برای تاتو استفاده کند.

آیا ورم بعد از تاتو بدن طبیعی است؟

تا چند روز بعد از انجام تاتو هر گونه ورم جزئی، التهاب و قرمزی طبیعی است و خود به خود از بین می رود. اما اگر این ورم بسیار شدید یا همراه با تب بود، باید حتما به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.

بهترین پماد بعد از تاتو چیست؟

معمولا پیگمنترها استفاده از پماد چشمی بعد از انجام هر گونه تاتو را پیشنهاد می دهند.

2 thoughts on “مراقبت بعد از تاتو

 1. آواتار SATIN SATIN گفت:

  برای التهاب و رفع قرمزی بعد ازتاتو چه پمادی پیشنهاد میشه و این پمادو از کجا تهیه کنیم؟

  1. آواتار مرکز میکروبلیدینگ غزل زرگریان مرکز میکروبلیدینگ غزل زرگریان گفت:

   میتوانید از کرم های ترمیم کننده بعد از تاتو برای کاهش میزان التهاب تاتو استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *