مقالات مرکز غزل زرگریان

دکلره مو چیست؟ هرآنچه باید از آن بدانید

دکلره مو
5
(2)

یکی از روش‌های اصلی رنگ کردن مو، دکلره مو است. دکلره یا سفید کردن مو نوعی فرآیند شیمیایی به شمار می‌رود که موجب از بین رفتن رنگ مو یا پاک شدن رنگدانه مو می‌گردد. از همین رو است که بعد از استفاده از مواد دکلره مو، موهای شما زرد خیلی روشن و یا سفید می‌شود. درجه سفیدی موها بعد از دکلره مو در خانه و آرایشگاه، به جنس مو و نوع رنگدانه بستگی دارد.

درصورتی که به رنگ موهای بلوند و روشن علاقه‌ دارید، بهتر است بدانید برای اجرای این رنگ موها باید دکلره مو انجام دهید. با توجه به عوارض این روش، تنها یک متخصص رنگ مو می‌داند چه نوع موادی عوارض کمتری برای مو دارد و یا دکلره چند دقیقه روی مو بماند تا موها آسیب نبینند.

با توجه به احتمال سوختن موها با دکلره مو، بهتر است برای جلوگیری از بروز هرگونه عوارض به آرایشگاه‌ها تخصصی مراجعه نمایید.

ما در مرکز غزل زرگریان با بهره‌گیری از بهترین مواد و متخصصانی مجرب در این زمینه، بهترین انواع لایت مو را برای شما اجرا می‌کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دکلره مو در خانه، قیمت دکلره مو، عوارض دکلره مو و همچنین پاسخ به سوالاتی نظیر دکلره چند دقیقه روی مو بماند؟ یا چگونه با دکلره مو را سفید کنیم؟ و … با ما در ادامه این مطلب از وب سایت غزل زرگریان همراه باشید.

دکلره مو چیست؟

دکلره کردن و یا سفید کردن مو به فرآیندی گفته می‌شود که در آن مواد دکلره مو شیمیایی سبب از بین رفتن رنگدانه و رنگ مو می‌شوند. درصورتی که شما موهای تیره‌ای داشته باشید و بخواهید لایت مو روشنی را روی موهای خود اجرا کنید باید بلیچینگ مو انجام دهید.

به عملی که طی آن رنگ طبیعی مو از بین می‌رود، دکلره مو یا Bleaching گفته می‌شود. بعد از اجرای دکلره مو در خانه یا آرایشگاه می‌توانید هر نوع رنگ و لایت روشنی نظیر سان لایت مو، هاف لایت مو، موون لایت مو، سامبره مو و آمبره مو و .. را روی موهایتان اجرا کنید.

هرچه مواد مدت زمان بیشتری روی موها باقی بمانند مو روشن‌تر خواهد شد. موهایی با پایه روشن نظیر خرمایی به آسانی با دکلره مو به رنگ پلاتینیوم تبدیل می‌شوند. اما موهای تیره و مشکی بعد از دکلره به رنگ قرمز و یا زرد دیده خواهند شد.

مواد دکلره مو

برای به پایه رساندن یا بلیچینگ کردن مو باید براساس زمینه رنگ مو از انواع اکسیدان استفاده کرد. مواد لازم برای دکلره کردن مو شامل رنگ مو، پودر دکلره، کاسه رنگ، شامپو تثبیت کننده رنگ مو، وازلین، ماسک، دستکش و برس نیاز دارید. در زیر به انواع پودرهای دکلره اشاره می‌کنیم:

انواع پودرهای دکلره

امروزه برای به پایه رساندن مو، از پودرهای دکلره متفاوتی استفاده می‌شود:

پودر دکلره رنگ سفید

پودر بلیچینگ سفید یکی از ضعیف‌ترین انواع پودرهای دکلره مو به شمار می‌رود. این نوع پودر دارای ساختار شیمیایی ضعیفی است و به دلیل آسیب کمتر به موها، استفاده از آن نیاز به فویل دارد.

پودر دکلره رنگ آبی

پودر دکلره آبی بسیار قوی است و اصولا برای بلیچینگ کل مو و رنگ کردن مو مشکی بکار می‌رود. درصورتی که تمایل دارید مش و هایلایت مو زیبایی داشته باشید، پودر دکلره آبی گزینه مناسبی برای مش و هایلایت مو نیست. با استفاده از این پودر در فویل، فویل به سرعت داغ شده و به موها آسیب می‌رساند.

پودر دکلره بنفش

از پودر دکلره بنفش برای بلیچینگ کردن و دکلره کردن مو بدن و صورت استفاده می‌شود. این پودر نسبت به پودر آبی رنگ ساختاری ضعیف‌تر دارد و برای موهای حساس مناسب‌تر است.

چه اکسیدانی برای دکلره مو در خانه مناسب است؟

درصورت تصمیم به دکلره کردن مو باید اکسیدانی مناسب انتخاب کنید. اکسیدان در واقع کامل‌کننده فرآیند دکلره مو است و به عنوان یک کاتالیزور عمل می‌کند. اکسیدان‌های موجود در بازار به 3 دسته زیر تقسیم‌بندی می‌شوند:

  • 6 درصد: درصورتی که دارای موهایی با تار نازک یا آسیب‌پذیر هستید و یا قصد دکلره کردن موهای صورت و بدنتان را دارید، بهتر است از این اکسیدان استفاده کنید.
  • 9 درصد: برای موهای معمولی از اکسیدان 9 درصد استفاده می‌شود.
  • 12 درصد: برای دکلره و هایلایت موهای کلفت از این اکسیدان استفاده می‌شود. همچنین اگر رنگ موهای شما به آسانی باز نمی‌شود، استفاده از این اکسیدان برای از بین بردن رنگدانه‌های مو گزینه مناسبی برای شماست.

پایه دکلره و انواع آن چیست؟

برای دستیابی به رنگ موی دلخواه باید مو را به پایه مدنظر برسانید. در زیر به انواع پایه دکلره مو می‌پردازیم:

پایه قوی دکلره

درصورتی که پایه رنگ شما به رنگ‌های زرد خیلی روشن، زرد روشن و سفید آخرین حد یا پلاتینه برسد بدین معناست که پایه دکلره شما خیلی قوی می‌باشد. روی پایه دکلره قوی می‌توان انواع بلوند خیلی روشن نظیر زیتونی، طلایی، عسلی، خاکستری و … را اجرا کرد.

پایه متوسط

درصورتی که پایه رنگ موی شما زرد نارنجی، نارنجی زرد یا زرد پاستیلی باشد، نمایانگر آن است که پایه مو شما متوسط بوده و رنگ مو به بلوند رسیده است. در این حالت امکان اجرای رنگ‌های بلوند تیره، قهوه‌ای روشن، و انواع خاکستری پایه 6 و 5 را روی مو خود دارید.

پایه ضعیف

درصورتی که پایه رنگ شما به رنگ‌های قرمز، نارنجی قرمز، قرمز نارنجی و نارنجی یکدست برسد، بدین معناست که مو به پایه ضعیفی رسیده است. روی پایه ضعیف نیز می‌توان از رنگ‌های بلوطی، صدفی، قهوه‌ای متوسط پایه 4، فندقی تیره، مسی و … استفاده نمود.

چگونه با دکلره مو را سفید کنیم؟

درحالت کلی بلیچینگ مو به دو روش کلاهی و فویلی انجام می‌شود. در روش کلاهی موها را به خوبی شانه زده و گره مو را باز می‌کنند. سپس از سوراخ‌های کلاه با قلاب تارهای نازک مو خارج می‌شود. در ادامه نیز با پودر دکلره و اکسیدان مناسب، مو رنگ خواهد شد. برای افزایش سرعت رنگ گرفتن مو بهتر است روی کلاه یک نایلون قرار دهید.

در روش فویلی معمولا حجم زیادی از مو روشن می‌شود. برای دکلره مو با فویل باید موها را به صورت دسته‌ای داخل فویل قرار دهید. در روش فویلی، خطوط هایلایت منظم می‌باشد. در ادامه باید هر کدام از دسته‌های مو را با پودر بلیچینگ و اکسیدان مناسب ترکیب نمود. معمولا در روش فویلی اکسیدان را با 1.5 برابر پودر دکلره مخلوط کرده و سپس روی مو پخش می‌نمایند. در انتها فویل به دور دسته مو پیچانده می‌شود.

عوارض دکلره مو

بلیچینگ مو نرمی و لطافت مو را کاهش می‌دهد؛ زیرا مواد دکلره مو باعث تخلخل و خاصیت ارتجاعی مو خواهند شد. با افزایش تخلخل در مو، کوتیکول مو به مرور بازتر می‌شود. این کوتیکول تا زمانی‌ که به یک شکاف تبدیل گردد، باز خواهد شد. درصورت عدم درمان مو در این حالت، موها شکننده می‌شوند.

یکی دیگر از عوارض دکلره مو نفوذ مواد شیمیایی به ساقه مو است. مواد دکلره مو باعث تجزیه اسیدهای چرب طبیعی می‌شود و ریشه مو را تضعیف می‌کند. البته شما می‌توانید با بهترین قیمت دکلره مو در مرکز غزل زرگریان بدون هیچگونه آسیب و عوارض دکلره مو، زیباترین لایت موها را اجرا نمایید.

نکات مهم در دکلره مو یا بلیچینگ مو

درصورتی که قصد دکلره کردن مو خود را دارید و یا قبلا اینکار را کرده‌اید، بهتر است نکات زیر را رعایت نمایید:

  • بعد از بلیچینگ مو برای افزایش نرمی و لطافت آن بهتر است از نرم کننده استفاده نمایید.
  • دکلره را نهایت کاهی یک بار انجام دهید. در غیراین صورت موهای شما شکننده و خشک می‌شود.
  • بعد از بلیچینگ و شستشوی مو برای تامین رطوبت مو و تقویت مو از کاندیشنر مو استفاده کنید.
  • درصورتی که برای حالت‌دهی به موها از اتو یا سشوار استفاده می‌کنید، گرمای آن باید بسیار ملایم باشد تا موها خرد نشوند.
  • برای شستشوی مو از دکلره، 15 دقیقه به نرم کننده یا کاندیشنر زمان دهید تا روی مو بمانند.

آیا دکلره مو باعث سوختن مو می شود؟

یکی از عوارض دکلره مو، سوختن موها و خشک شدن آن‌هاست. اما امروزه متخصصان باتجربه با استفاده از تکنیک‌های بروز عوارض دکلره مو را از بین برده‌اند. درصورتی که شما نگران این موضع هستید می‌توانید به مرکز غزل زرگریان مراجعه کنید و از مواد اورجینال و خدمات متخصصان ماهر آن بهره ببرید.

دکلره چند دقیقه روی مو بماند؟

این موضوع به مواردی نظیر جنس موها و شرایط هورمونی بدن فر بستگی دارد. اما حداکثر مدت زمانی که باید این مواد روی مو بماند حدود 45دقیقه است. درصورت افزایش این زمان موها قرمز می‌شوند و آسیب خواهند دید.

آیا موی خیس را می توان دکلره کرد؟

نتیجه استفاده از مواد دکلره روی موهای مرطوب قاعدتا مطلوب نخواهد بود و تنها برای کمی رنگ پریده کردن آن مناسب است. در واقع استفاده از این مواد روی موهای خیس نمی‌تواند به صورت کامل موها را بی رنگ کند.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 2

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.